Kasza jęczmienna – sprawdź, jak wykorzystać ją w swojej kuchni
Pęczak, kasza mazurska, perłowa, wiejska – wszystkie te nazwy łączy jedno – tak naprawdę odnoszą się do kaszy jęczmiennej! Niegdyś królowała ona na polskich stołach, dziś pojawia się na nich bardzo rzadko, najczęściej jako dodatek do krupniku. A szkoda, bo kasza jęczmienna zawiera wiele cennych składników odżywczych!
Kasza jęczmienna – dlaczego warto ją włączyć do diety?
Kaszę jęczmienną znajdziesz w sklepach w wersji perłowej (zwanej też mazurską) oraz pod nazwą pęczak (albo kasza wiejska). Jaka jest między nimi różnica?
Perłowa kasza jęczmienna to kasza rozdrobiona, a następnie polerowana. Z kolei kasza wiejska to także kasza jęczmienna rozdrobiona, ale już pozbawiona procesu polerowania.
Obydwie wersje są tak samo zdrowe i zawierają dokładnie te same wartości odżywcze. Wybieraj więc tę, która bardziej Ci odpowiada! Pamiętaj jedynie, by niezależnie od wyboru zawsze właściwie przechowywać kasze. O wiele lepiej niż torebki, w których przynosisz pęczak lub kaszę mazurską do domu, do tego celu nadają się słoiki albo szczelnie zamykane pojemniki plastikowe.
Jakie właściwości odżywcze posiada kasza jęczmienna? Nieocenione źródło cennych minerałów
Kasza jęczmienna zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, białka, witamin z grupy B, witaminy A i K, cynku, potasu, sodu, wapnia, magnezu, a nawet kwasu foliowego.
Kasza jęczmienna - właściwości
Co zyskujesz, wprowadzając do diety kaszę jęczmienną? Właściwości kaszy to m.in. pozytywny wpływ na działanie układu pokarmowego i trawienie oraz działanie przeciwwirusowe. Kasza jęczmienna wspiera także działanie układu krwionośnego i układu kostnego. Regularnie spożywana poprawia koncentrację, a w przypadku matek karmiących – wspiera proces laktacji.
Czy każdy może jeść kaszę jęczmienną? Indeks glikemiczny tej kaszy jest niski, może więc ona stanowić składnik posiłków przyrządzanych dla diabetyków. Niestety, znajduje się w niej gluten, więc z pęczaku i kaszy perłowej muszą zrezygnować chorzy na celiakię.
Prosty przewodnik po kaszy jęczmiennej – jak i dlaczego ją gotować?
Kasza jęczmienna na sypko to doskonały dodatek do dań obiadowych i sałatek. Jak ugotować ją w ten sposób? Wcale nie jest to trudne! Zacznij od sięgnięcia po wagi kuchenne i odmierzenia właściwej ilości kaszy jęczmiennej. Gotowanie zajmie Ci potem ok. 13-15 minut.
Kasza jęczmienna - jak gotować?
Odmierz porcję kaszy i umieść ją na sicie. Dokładnie przepłucz pod bieżącą, zimną wodą. Następnie przełóż kaszę do garnka (bardzo dobrze sprawdzi się zarówno garnek ze stali nierdzewnej, jak i garnek emaliowany). Zalej wodą, zagotuj, dodaj odrobinę soli i przykryj garnek z kaszą jęczmienną. Ile gotować? Kasza powinna wchłonąć niemal cały płyn oraz stać się miękka. Zwykle na jej ugotowanie wystarczy przeznaczyć ok. 15 minut.
Inspiracje na ciepłe dania – kasza jęczmienna w roli głównej
Co możesz przyrządzić z kaszy jęczmiennej? Dania, które zasmakują całej rodzinie to np. zapiekanki i placki.
Zapiekankę przygotujesz z dodatkiem ulubionego typu mięsa, cebuli i pomidorów. Wymieszaj i podsmaż wszystkie składniki, a następnie dopraw je solą, pieprzem, słodką papryką i oregano. Całość ułóż na posiekanej białej kapuście albo po prostu – przykryj sosem na bazie jajek i startego żółtego sera.
Dania z kaszą jęczmienną bez mięsa to z kolei wspomniane już placki. Podasz je zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko! Potrzebujesz jedynie ugotowanej kaszy pęczak, mąki i jajka. W wersji na słodko do ciasta dodaj miód, cukier albo erytrytol. W wytrawnej – majeranek i bazylię oraz warzywa. Najlepiej sprawdzi się starta na grubych oczkach i lekko odciśnięta cukinia, cebula oraz marchew.
Kasza jęczmienna na śniadanie – jak zacząć dzień zdrowo i smacznie?
Czy można podać kaszę jęczmienną na śniadanie? Jak najbardziej! To świetny zamiennik tradycyjnej owsianki albo jaglanki. Kaszę ugotuj po prostu w mleku z dodatkiem cynamonu, kardamonu albo wiórków kokosowych. Gdy lekko przestygnie, dodaj miód i wymieszaj. Przełóż do miski, a na wierzchu ułóż ulubione owoce, płatki migdałowe i posiekane orzechy. Sycące, zdrowe śniadanie już gotowe!
Obiady dla całej rodziny – przepisy z kaszą jęczmienną w tle
W jakiej formie podawać kaszę jęczmienną? Obiad z jej dodatkiem wcale nie musi być bardzo tradycyjny! Zamiast tego możesz np. zdecydować się na kaszę jęczmienną zapieczoną z warzywami.
Pysznie będą także smakowały tradycyjne potrawy, zazwyczaj przyrządzane bez kaszy jęczmiennej. Przepis na obiad w takiej wersji to np. gołąbki z farszem z kaszy, czerwonej soczewicy, pieczarek, cebuli i marchewki.
A jeśli bardzo Ci się spieszy? Również sięgnij po kaszę jęczmienną! Przepisy na obiad to np. ugotowana kasza podana z podsmażonymi warzywami. Danie posyp parmezanem i gotowe!
Szybko przygotujesz także kaszę z dodatkiem pokrojonego wędzonego boczku i cebuli. Taka potrawa szczególnie dobrze smakuje jesienią i zimą!
Kasza jęczmienna w zupach – jak urozmaicić klasyczne przepisy?
Najbardziej popularna zupa z kaszą jęczmienną to oczywiście krupnik. Nie warto całkowicie z niej rezygnować – domowy krupnik świetnie rozgrzewa i jest bardzo zdrowy.
Jeśli lubisz kuchenne eksperymenty, co jakiś czas spróbuj nieco urozmaicić tradycyjny przepis. Krupnik (zwany czasem zupą jęczmienną) podaj więc np. z dodatkiem kurek, fasoli i parmezanu albo ugotuj go na innym mięsie niż dotychczas. Drobiowy będzie o wiele łagodniejszy niż przyrządzony na wołowinie.
Szybkie i łatwe sałatki z kaszą jęczmienną – idealne na każdą porę roku
A może sałatka? Kasza jęczmienna sprawdzi się także podana w takiej wersji!
Miłośnicy tradycyjnych smaków na pewno polubią sałatkę z kaszą jęczmienną i tuńczykiem. Dodaj do niej świeżą rukolę, jajko gotowane na twardo oraz zielonego ogórka.
Nowocześniejsza wersja dania z kaszą jęczmienną? Sałatka z figami, świeżym szpinakiem, orzeszkami pinii oraz serem pleśniowym!
Zainspiruj się i w swojej kuchni przygotuj tę sałatkę, która bardziej przypadła Ci do gustu.
Kasza jęczmienna, czyli popularny pęczak lub kasza perłowa to dodatek nie tylko do swojskiego krupniku. Wypróbuj ją również w wielu innych połączeniach i sprawdź, jak smakuje. Być może dzięki temu kasza perłowa lub wiejska częściej zagości na Twoim stole.
Czytaj także:
Kasza jaglana – 6 potraw na zimę – i nie tylko!
Kasza gryczana – najlepsze potrawy dla całej rodziny!
Kasza bulgur – poznaj najlepsze przepisy!
Kasza pęczak – wprowadź ją do swojej kuchni!
Kasza kuskus – 5 najlepszych sposobów przyrządzenia
Kasza kukurydziana – jak wykorzystać ją w kuchni
Kasza bezglutenowa – co musisz o niej wiedzieć?
Kasza owsiana – poznaj ją bliżej!
Kasza manna – nie tylko dla dzieci!
Kasza orkiszowa – wykorzystaj ją w swojej kuchni!