Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kasza manna – nie tylko dla dzieci!

2024-01-12
Kasza manna – nie tylko dla dzieci!

Drobna kaszka manna często kojarzona jest często jako mleczne śniadanie lub kolacja dla najmłodszych dzieci. W wielu domach tylko tak bywa serwowana. Warto jednak spróbować podawać ją także na inne sposoby. Kasza manna to świetna baza wielu deserów, pożywnych placuszków, a nawet – dań wytrawnych!

kasza manna

Kasza manna – dlaczego warto docenić jej uniwersalność?

Kasza manna w sklepach dostępna jest w dwóch wersjach: tradycyjnej oraz jako kasza manna błyskawiczna. Czym się różnią?
Tradycyjna kasza manna wymaga kilku minut gotowania, zanim będzie gotowa do spożycia i powstanie z niej pyszne śniadanie albo przekąska. Z kolei kaszkę w wersji błyskawicznej wystarczy namoczyć w ciepłej wodzie lub mleku. Dzięki temu stanowi ona doskonały składnik placuszków i klusek.
Niezależnie od tego, którą wersję kaszy wybierzesz, możesz przyrządzić ją na wiele sposobów – szybko i w bardzo łatwy sposób!
Zazwyczaj wystarcza kilka dodatków, ulubiony garnek lub patelnia i poświęcenie kilku minut, by cieszyć się sycącym, zdrowym posiłkiem.

Co kryje się za wartościami odżywczymi kaszy manny?

Zastanawiasz się, czy kasza manna jest zdrowa i warto wprowadzić ją do swojej kuchni? Kasza manna (zwana czasem także grysikiem) powstaje z ziaren pszenicy. Jeśli więc nie jesteś uczulony na to zboże i nie chorujesz na celiakię, możesz swobodnie cieszyć się jej smakiem.
Ostrożność powinny jednak zachować osoby chore na cukrzycę lub insulinooporność. W ich przypadku ważne jest to, jak zostanie skomponowany cały posiłek z dodatkiem kaszy manny. Indeks glikemiczny tej kaszki wynosi ok. 70. A to może spowodować duży, nagły wyrzut insuliny.
Stąd też bardzo istotne jest, aby do kaszy manny zawsze dodawać także produkty obniżające IG. Należą do nich przede wszystkim: produkty białkowe (jogurty, sery) oraz źródła zdrowych tłuszczy (pestki, orzechy).

Kasza manna – właściwości

Co daje wprowadzenie do diety kaszy manny? Ma ona korzystny wpływ na pracę mózgu i układu krwionośnego. Kasza ta zawiera spore ilości jodu, jest więc polecana przy problemach z koncentracją i pamięcią. Po grysik mogą sięgać także osoby na diecie odchudzającej – kaszka manna na długo nasyci je, a dodatkowo dostarczy sporych ilości błonnika.
W kaszy mannie znajdziesz też witaminy i mikroelementy, m.in.: witaminy z grupy B, witaminę PP, potas, magnez i kwas foliowy.

Proste przepisy na kaszę manną, które pokochają nie tylko dzieci

Najprostszy sposób na przygotowanie pysznego dania to oczywiście przyrządzenie kaszy manny na mleku. Potrzebujesz jedynie trzech składników w odpowiednich proporcjach:

  • 1 szklanka mleka (krowie lub roślinne);
  • 2 łyżki kaszki manny;
  • 0,5 łyżki cukru.

Weź garnek emaliowany albo garnek ze stali nierdzewnej z grubszym dnem i przelej do niego mleko. Od razu dodaj też kaszkę. Gotuj, często mieszając – w ten sposób zapobiegniesz powstawaniu grudek. Kiedy kasza zagotuje się, dodaj cukier i gotuj jeszcze chwilę, aż kasza uzyska odpowiadającą Ci gęstość. Gotowe!
Przełóż kaszę na talerze albo wykorzystaj pojemniki plastikowe na drugie śniadanie i zabierz ją ze sobą na później.
Jeśli chcesz, w każdej chwili możesz nieco odmienić podstawową wersję, w której podajesz kaszę mannę. Przepis warto zmodyfikować zgodnie ze swoimi upodobaniami! Do kaszy dodaj np. łyżeczkę kakao albo kostkę czekolady i zaczekaj, aż się rozpuści.
Danie przełożone na talerz (albo do pojemnika) udekoruj świeżymi owocami i orzechami. Dzieciom podawaj z musem owocowym albo domowej roboty dżemem.

Kasza manna w roli głównej – pomysły na obiadowe dania

Czy kasza manna może stać się głównym składnikiem obiadu? Oczywiście, że tak! Pysznie smakują np. pulpety z kaszą manną! Wystarczy wymieszać mięso z jajkiem, ulubionymi przyprawami i właśnie kaszką dodaną zamiast bułki tartej. Pulpety będą delikatniejsze w smaku niż tradycyjne – na pewno polubią je zwłaszcza dzieci.
Jako danie obiadowe możesz podać także pasztet z cukinii z marchewką i kaszą manną. Pokrój go w grube plastry i serwuj na ciepło wraz z sosem pieczarkowym lub pomidorowym.
A może kluski z kaszy manny? Do ich przygotowania potrzebujesz tylko kilku składników:

  • 30 g masła;
  • 2 jajka;
  • 100 g kaszy manny błyskawicznej.

Wymieszaj wszystkie składniki na puszystą masę. Jeśli kluseczki chcesz podać na słodko, dodaj do nich łyżkę cukru oraz aromat waniliowy. Jeśli mają stanowić bazę dania wytrawnego – szczyptę soli, pieprzu i gałki muszkatołowej.
W garnku zagotuj wodę z odrobiną soli i kładź łyżką nieduże kluski. Gotuj ok. 2 minut od wypłynięcia. Podawaj z ulubionymi dodatkami.

Kasza manna jako dodatek do zup i sosów – jak ją wykorzystać?

Niegdyś w wielu domach popularne było przyrządzanie zupy z kaszą manną. I to nie tylko dla dzieci! Taka zupa, zapakowana w słoiki i zawekowana, idealnie sprawdzała się podczas wyjazdów albo wówczas, gdy nie było czasu na gotowanie. Podawano ją wreszcie osobom na diecie lekkostrawnej.
Jak przyrządzić tego typu danie? Kasza manna najlepiej smakuje jako składnik zupy jarzynowej. Dodaje się ją na kilka sposobów:

  • Lekkostrawna zupa z kaszą manną powstanie, jeśli kaszę po prostu dosypiesz do gorącego wywaru.
  • Podobnie przyrządzisz zupę z kaszą manną i ziemniakami. Ziemniaki pokrój w kostkę, a następnie do garnka wsyp kilka łyżek kaszy.
  • Możesz też przyrządzić kaszę mannę na gęsto. Ugotuj ją w wodzie, dodając na szklankę wody ok. 4 łyżek kaszy. Ostudź kaszę, a potem pokrój ją w kosteczki i przełóż na talerze. Zalej gorącą zupą. Kasza manna do zupy podana w tej wersji sprawdzi się też jako dodatek do zupy mlecznej lub owocowej, zwłaszcza dla młodszych dzieci.

Kasza manna na słodko – sekrety smakowitych deserów

Czy wiesz, że kasza manna może stanowić także podstawę wielu pysznych deserów? I to nie tylko jednoporcjowych puddingów czy budyni! Równie dobrze smakuje także ciasto z kaszą manną! Do wyboru jest wiele przepisów.
Na początek warto postawić np. na szarlotkę sypaną z kaszą manną albo sprawdzić jak smakuje miodownik z kaszą manną.
Dzięki dodatkowi kaszki ciasta będą nie tylko pyszne, ale też zdrowsze i nieco mniej kaloryczne niż tradycyjne wersje. Podczas przygotowywania smakołyków koniecznie zaopatrz się w wagi kuchenne, blaszki i miski do mieszania składników ciasta!

Kasza manna w dietach specjalnych – jak ją zastosować?

Jeśli zastanawiałeś się, czy kasza manna ma gluten, znasz już odpowiedź. Wciąż jednak możesz wykorzystać nasze propozycje przepisów i inspiracje na pyszne dania. Jak? Zamiast tradycyjnej kaszy manny (o ile Twoja dieta na to pozwala) sięgnij po kaszę mannę orkiszową. W innym przypadku – wykorzystaj kaszkę kukurydzianą.

Kasza manna – czy jest zdrowa?

Czy kasza manna jest lekkostrawna i nadaje się do przygotowywania dań dla osób z problemami trawiennymi? Jak najbardziej! Grysik to jeden z najczęściej polecanych dodatków do dań dla osób z niestrawnością, po przebytych operacjach oraz z problemami zdrowotnymi związanymi z jelitami. W tych przypadkach zawsze jednak przed wyborem konkretnego produktu (nie tylko kaszy) kieruj się wskazówkami lekarza prowadzącego i dietetyków.

Zupa mlecza, budyń, kluseczki, pasztet, a może ciasto? Każde z tych dań przygotujesz na bazie kaszy manny. Spróbuj więc i na nowo w swojej kuchni odkryj tę niewielką, smaczną kaszkę!

Czytaj także:
Kasza jaglana - 6 potraw na zimę - i nie tylko!
Kasza gryczana - najlepsze potrawy dla całej rodziny!
Kasza bulgur - poznaj najlepsze przepisy!
Kasza jęczmienna - sprawdź, jak wykorzystać ja w swojej kuchni
Kasza pęczak - wprowadź ja do swojej kuchni!
Kasza kuskus - 5 najlepszych sposobów przyrządzenia
Kasza kukurydziana - jak wykorzystać ją w kuchni
Kasza bezglutenowa - co musisz o niej wiedzieć?
Kasza owsiana - poznaj ją bliżej!
Kasza orkiszowa - wykorzystaj ją w swojej kuchni!

 

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

pixel