Kasza orkiszowa – wykorzystaj ją w swojej kuchni!
Znasz już kaszę orkiszową? Pomimo tego, że jest zdrowa i bardzo smaczna, to w polskiej kuchni nie należy do najbardziej popularnych. Warto jednak to zmienić i podawać ją w swoim domu. Z pewnością zachwycisz się jej smakiem! Docenisz też wartości odżywcze, które zawiera. Co jeszcze musisz o niej wiedzieć?
Kasza orkiszowa – co sprawia, że jest wyjątkowa?
Jak powstaje kasza orkiszowa? Być może zaskoczy cię fakt, że orkisz jest odmianą pszenicy. I to nie byle jaką! Orkiszowa kasza znana i ceniona była już w starożytności. Dziś również warto po nią sięgać – m.in. dlatego, że orkisz zawiera o wiele więcej witamin i cennych dla zdrowia składników niż współczesna pszenica.
Wynika to z odmiany zboża, ale też sposobu jego przetwarzania. Orkisz w czasie zbiorów nie traci łuski – dzięki temu podczas obróbki i czyszczenia zachowuje więcej błonnika oraz składników odżywczych.
Poznaj właściwości zdrowotne kaszy orkiszowej
Dla kogo przeznaczona jest kasza orkiszowa? Indeks glikemiczny na poziomie 45 sprawia, że mogą spożywać ją nie tylko osoby zdrowe, ale też diabetycy oraz chorzy na insulinooporność. Zawsze warto jednak zwracać szczególną uwagę na to, z czym podaje się kaszę orkiszową – IG może być dzięki temu jeszcze niższe! Najlepiej do dań na bazie kaszy dokładać zdrowe tłuszcze (orzechy, pestki, nasiona) oraz ulubione źródło białka (mięso, ryby, nabiał).
Jedyną grupą osób, która powinna zrezygnować z sięgania po orkisz, są chorzy na celiakię oraz osoby ograniczające gluten. Z uwagi na fakt, że orkisz jest odmianą pszenicy, tak jak i ona zawiera ten składnik.
Kasza orkiszowa - właściwości
Regularne spożywanie kaszy orkiszowej pozytywnie wpłynie niemal na całe Twoje ciało oraz każdy jego układ! Błonnik wesprze działanie układu trawiennego. Witaminy z grupy B, witamina A, D, E oraz mikroelementy (selen, żelazo, wapń, potas, fosfor) pozytywnie zadziałają na pracę mózgu i układu krwionośnego.
Kasza orkiszowa będzie także wspierać Twój układ immunologiczny – orkisz ceniony jest m.in. za właściwości przeciwzapalne, napotne i rozgrzewające.
Jak prawidłowo gotować kaszę orkiszową?
W Twoim domu po raz pierwszy pojawia się kasza orkiszowa? Jak gotować ją, aby pysznie smakowała i zachowała pełnię wartości odżywczych? Nic prostszego! Przygotuj ulubiony garnek i wlej do niego wodę, a następnie dodaj kaszę (w proporcji 2:1, czyli np. dwie szklanki wody i jedna kaszy). Gotuj 20-30 minut, co jakiś czas sprawdzając, czy kasza jest już dostatecznie miękka, a woda się nie wygotowała.
Kasza orkiszowa – gotowanie na mleku
Być może zechcesz w domu podać śniadanie na słodko, którego bazą będzie właśnie kasza orkiszowa. Jak gotować ją w tym wypadku? Najlepiej – w mleku! Zachowaj takie same proporcje jak przy gotowaniu kaszy w wodzie. Do mleka możesz jednak, poza kaszą, dodać także nieco cukru lub erytrytolu. Zamiast mleka krowiego dobrze sprawdzi się w tym przypadku także dowolne mleko roślinne.
Gotowanie kaszy najłatwiejsze będzie, jeśli do tego celu wybierzesz garnek emaliowany albo garnek ze stali nierdzewnej z grubszym dnem. W takich naczyniach ciepło rozchodzi się równomiernie – prawdopodobieństwo przypalenia kaszy jest więc o wiele mniejsze.
Śniadaniowe inspiracje z kaszą orkiszową na dobry początek dnia
Pyszne, pożywne śniadanie? Kasza orkiszowa zdecydowanie jest produktem, który warto wykorzystać jako podstawę posiłku! Do wyboru masz przynajmniej kilka prostych i bardzo smacznych dań.
Najłatwiej będzie przyrządzić kaszę orkiszową na mleku. Zblenduj ją, dodaj świeże owoce oraz ulubione orzechy i podawaj na ciepło.
Kasza orkiszowa na śniadanie dobrze smakuje także podana w formie placuszków. Ugotuj kaszę tak jak zawsze. Następnie dodaj do niej jajko, mąkę (50 g mąki na 200 g kaszy) i łyżeczkę cukru. Wymieszaj wszystkie składniki i smaż na oliwie do zrumienienia. Jeśli chcesz, aby konsystencja placuszków była bardziej jednolita, przed użyciem ugotowanej kaszy zblenduj ją na gładką masę.
Kasza orkiszowa w obiadowych daniach głównych
Kasza orkiszowa na obiad? Oczywiście – i to w wielu propozycjach! Najprościej będzie wykorzystać ją jako klasyczny dodatek do sosów i dań mięsnych. W takiej wersji kasza orkiszowa do obiadu świetnie zastąpi ziemniaki, ryże i inne typy kasz.
A może wolisz wegetariański obiad? Kasza orkiszowa sprawdzi się jako podstawa wytrawnych placków albo dań typu kaszotto. Takie specjały świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. Warto więc od razu przyrządzić większe porcje!
Placki zapakujesz potem w pojemniki plastikowe i zabierzesz ze sobą do pracy jako lunch. Kaszotto możesz z kolei włożyć w słoiki i przechować przez kilka dni w lodówce.
Czy istnieją dania, które zasmakują dzieciom, gdy pojawi się w nich kasza orkiszowa? Przepisy na obiad to np. propozycje klusek z dodatkiem kaszy. Takie danie podasz na słodko albo wytrawnie. Postaraj się tylko dobrać do niego ulubiony sos swoich pociech – kluski z kaszy orkiszowej mają ciemniejszy kolor i nie wszystkie maluchy chcą od razu spróbować tej nowości.
Sałatki z kaszą orkiszową – świeże i pożywne propozycje
Orkisz to także świetny dodatek do wszelkiego typu lekkich dań i sałat. Sałatka z kaszą orkiszową sprawdzi się więc zarówno jako obiad, jak i podwieczorek czy kolacja. Wszystko zależy od tego, jakie składniki do niej dodasz!
Sałatka z kaszy orkiszowej, którą zaserwujesz na obiad, może składać się np. z: porcji rukoli, podsmażonego kurczaka albo sera halloumi, pomidorków koktajlowych, świeżej papryki, ogórka i kukurydzy. Całość dopraw solą, pieprzem, bazylią i polej sosem winegret. Podawaj z grzankami.
Dietetyczna sałatka z kaszą orkiszową na kolację? Postaw na wersję z tuńczykiem! Do kaszy dodaj puszkę tuńczyka w sosie własnym (rybę najpierw trzeba będzie odsączyć!), świeżą paprykę, ogórki konserwowe i pęczek szczypiorku. Dopraw solą i pieprzem, dodaj też odrobinę oliwy. Taka kolacja będzie odpowiednia nawet dla osób, które się odchudzają – i to pomimo zawartości dość kalorycznej kaszy orkiszowej! Sałatka na długo Cię nasyci – nie będziesz więc już podjadał!
Jeśli wyjątkowo zależy Ci na pilnowaniu kalorii, do odmierzania wszystkich składników przydadzą się wagi kuchenne. Dzięki temu na pewno nie zjesz więcej, niż planowałeś!
Kasza orkiszowa w wypiekach – zdrowa alternatywa dla mąki
Kasza orkiszowa sprawdza się wreszcie jako składnik wypieków. Warto wypróbować ją w tej roli przynajmniej z dwóch powodów: ciastka i ciasta będą zdrowsze oraz mniej kaloryczne niż przyrządzone na tradycyjnej mące pszennej. Co więcej, orkisz nie zmieni wyraźnie ich smaku!
Na początek możesz postawić np. na ciasto orkiszowe z rabarbarem albo owocami sezonowymi – ten przepis jest bardzo prosty i udaje się każdemu! Takiego ciasta z pewnością chętnie spróbują wszyscy domownicy!
Na święta warto z kolei przyrządzić wilgotne ciasto orkiszowe à la sernik. Nikt nie domyśli się, jakie składniki stanowią jego podstawę!
Kasza orkiszowa to prawdziwa bomba witamin i mikroelementów. Wprowadź więc ją do swojej kuchni! Delikatny smak na pewno polubią nawet wymagające dzieciaki – a Ty zyskasz pewność, że serwujesz im pełnowartościowy, zdrowy posiłek.
Czytaj także:
Kasza jaglana - 6 potraw na zimę - i nie tylko!
Kasza gryczana - najlepsze potrawy dla całej rodziny!
Kasza bulgur - poznaj najlepsze przepisy!
Kasza jęczmienna - sprawdź, jak wykorzystać ja w swojej kuchni
Kasza pęczak - wprowadź ja do swojej kuchni!
Kasza kuskus - 5 najlepszych sposobów przyrządzenia
Kasza kukurydziana - jak wykorzystać ją w kuchni
Kasza bezglutenowa - co musisz o niej wiedzieć?
Kasza owsiana - poznaj ją bliżej!
Kasza manna - nie tylko dla dzieci!