Kasza gryczana – najlepsze potrawy dla całej rodziny!
Prażona, o intensywnym smaku i ciemnobrązowym kolorze albo perlista i delikatna. Kasza gryczana może smakować i wyglądać na różne sposoby! Dzięki temu zawsze dopasujesz ją do swojego gustu. Na co więc czekasz? Wprowadź kaszę gryczaną do swojej kuchni i podawaj na tysiące zdrowych sposobów!
Co sprawia, że kasza gryczana jest must-have w rodzinnej kuchni? Najważniejsze korzyści
Kasza gryczana to dobre źródło łatwo przyswajalnych wartości odżywczych. W niektórych domach jednak sięga się po nią rzadko lub wcale. Dlaczego?
W wielu, zwłaszcza mniejszych sklepach, znajdziesz jedynie kaszę w wersji palonej. Rozpoznasz ją po brązowym kolorze. Po ugotowaniu taka kasza ma dość intensywny smak, który nie każdemu odpowiada (nie przepadają za nim z reguły przede wszystkim dzieci). Nie oznacza to od razu, że powinieneś raz na zawsze zrezygnować z kaszy gryczanej!
Do wyboru jest także kasza gryczana niepalona. Ma ona o wiele jaśniejszy kolor, a jej smak jest bardzo neutralny. W tej wersji kasza gryczana z pewnością zasmakuje już całej rodzinie! Dodatkową zaletą kaszy gryczanej niepalonej jest większa zawartość składników odżywczych – w procesie palenia część z nich ulega rozkładowi.
Jeśli zdecydujesz się wprowadzić do diety kaszę gryczaną, pamiętaj o jej właściwym przechowywaniu. Idealnie w tym celu sprawdzają się słoiki lub bardzo szczelne pojemniki plastikowe. Po pierwsze, nie wysypie się z nich nawet jedno ziarenko. Po drugie – jeśli zdarzy się, że wraz z kaszą do domu przyniesiesz także mole spożywcze, pozostałe produkty zgromadzone w kuchni będą bezpieczne. Szybko wypatrzysz nieproszonych gości, a dzięki szczelnemu opakowaniu mole nie rozprzestrzenią się na całą kuchnię.
Jakie wartości odżywcze kryje w sobie kasza gryczana? Pomyśl o właściwym zbilansowaniu diety!
Co zawiera kasza gryczana? Wartości odżywcze, które w niej znajdziesz to m.in.: witaminy z grupy B, kwas foliowy, cynk, miedź, żelazo, mangan, potas oraz duże ilości magnezu. Kasza gryczana zawiera także usprawniający trawienie błonnik.
Po ten typ kaszy mogą sięgać osoby ograniczające w diecie gluten – kasza gryczana w ogóle go nie zawiera.
Kasza sprawdzi się także jako dodatek do dań przyrządzanych dla cukrzyków. Jej indeks glikemiczny przed gotowaniem wynosi jedynie 40. Nieco inaczej przedstawia się pod tym względem ugotowana kasza gryczana. Indeks glikemiczny po obróbce cieplnej to 54.
Kasza gryczana - właściwości
Dlaczego warto wprowadzić do diety kaszę gryczaną? Wymienione, zawarte w niej witaminy i minerały wspierają pracę mózgu oraz układu pokarmowego. Regularne spożywanie kaszy gryczanej przyczynia się również do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi oraz wyregulowania ciśnienia – a to jest szczególnie ważne w przypadku chęci obniżenia ryzyka wystąpienia miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego.
Z uwagi na niską kaloryczność, komponowanie posiłków z dodatkiem kaszy gryczanej ułatwia też utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Czy kasza gryczana jest odpowiednia dla dzieci? O czym warto pamiętać?
Kaszę gryczaną z powodzeniem możesz podawać całej rodzinie – zarówno dorosłym, seniorom, jak i dzieciom. Najlepiej jednak wybrać niepaloną kaszę gryczaną dla dzieci. Będzie delikatniejsza w smaku, a dodatkowo zawartość cennych składników odżywczych w tym typie kaszy gryczanej będzie większa.
Kasza gryczana dla dziecka może być podawana na wiele sposobów – spróbuj wykorzystać ją nie tylko jako dodatek do mięsnego obiadu, ale też jako składnik farszu do gołąbków, zapiekanek czy nadziewanych warzyw. Kasza gryczana świetnie smakuje także podana w formie placuszków.
Kiedy można wprowadzić ten typ kaszy do diety malucha? Jeśli przyrządzisz z niej placki albo dobrze ugotujesz, nic nie stoi na przeszkodzie, by kaszę gryczaną podać już dzieciom, które ukończyły 7. miesiąc życia. Kaszę ugotowaną na sypko pozostaw dla nieco starszych berbeci – możesz podać ją ok. 9. miesiąca życia pociechy.
Jak ugotować kaszę gryczaną, by zachowała wszystkie swoje wartości? Kuchenne podpowiedzi
Kaszę gryczaną ugotujesz na wiele sposobów. Najczęściej kasza gryczana gotowana jest w wodzie z dodatkiem soli. Równie dobrze możesz jednak ugotować ją w mleku – zarówno krowim, jak i dowolnym roślinnym. Dzięki temu kasza będzie delikatniejsza w smaku, a tym samym świetnie sprawdzi się jako dodatek do dań na słodko lub deserów.
Kasza gryczana - gotowanie
Chcesz ugotować kaszę gryczaną na sypko? To proste! Przygotuj odpowiednich rozmiarów garnek i wsyp do niego przepłukaną na sicie kaszę. Zalej wodą i dodaj sól. Doprowadź do wrzenia i gotuj kaszę ok. 15 minut. Co jakiś czas kontroluj poziom wody – jeśli kasza wchłonie cały płyn, dolej odrobinę.
Ugotowaną kaszę możesz podawać od razu. Jeśli jednak chcesz podać ją do obiadu dopiero za ok. 20-30 minut, owiń garnek ręcznikiem albo kocem i pozostaw w ciepłym miejscu. Taką metodę stosowano niegdyś bardzo często – mówiło się wręcz, że kasza po ugotowaniu powinna zostać odstawiona na 10-15 minut, by „doszła”.
Ile kaszy gotować? Przyjmuje się, że jako dodatek do obiadu wystarczy ugotować ok. 50-60 g kaszy na osobę. Właściwą porcję pomogą Ci odmierzyć wagi kuchenne. Pamiętaj, że zawsze waży się składniki przed obróbką cieplną (czyli w tym przypadku suchą, jeszcze nieugotowaną kaszę gryczaną).
Poranne inspiracje - kasza gryczana na śniadanie
Czy kasza gryczana na śniadanie to dobry pomysł? Jak najbardziej! Takie śniadanie doda Ci energii na kilka kolejnych godzin i wprawi Cię w dobry nastrój. Zapewnisz też sobie porcję witamin i minerałów.
Ciepłe śniadanie na bazie kaszy gryczanej szczególnie zasmakuje osobom, które lubią owsianki, ale szukają dla nich ciekawej alternatywy.
Jak przygotować kaszę gryczaną na śniadanie? Potrzebne będzie:
- 70 g kaszy gryczanej niepalonej;
- 400 ml mleka (możesz użyć zarówno mleka krowiego, jak i mlek roślinnych);
- 1-2 łyżeczki erytrytolu, miodu, syropu klonowego albo po prostu cukru;
- szczypta soli;
- ulubione owoce (np. banan, maliny, mandarynki);
- kilka orzechów laskowych albo włoskich.
Przygotuj garnek ze stali nierdzewnej albo garnek emaliowany i zagotuj mleko z dodatkiem soli. Wsyp kaszę i gotuj ok. 15 minut, aż będzie miękka i wchłonie cały płyn – jeśli trzeba będzie, dolej mleka. Zdejmij z palnika, dodaj wybrany słodzik i dobrze wymieszaj. Przełóż kaszę do miseczki, udekoruj owocami i orzechami. Twoje pyszne śniadanie jest gotowe!
Obiady z kaszą gryczaną – jakie dania pokochają dorośli i dzieci?
Kasza gryczana na obiad kojarzy się przede wszystkim jako dodatek do dań mięsnych podawanych z sosem pieczeniowym. To jednak tylko jedna z wielu możliwości! Jak jeszcze podać kaszę gryczaną? Obiad może wyglądać np. tak:
● kasza gryczana świetnie smakuje z sosem grzybowym z grzybów leśnych albo pieczarek;
● podaj papryki lub cukinie faszerowane mięsem, warzywami i kaszą gryczaną;
● wykorzystaj kaszę jako dodatek do farszu do krokietów i pierogów;
● na obiad podaj placuszki z kaszy gryczanej – świetnie smakują zwłaszcza w wytrawnej wersji, z dodatkiem sosu grzybowego albo pomidorowego.
Kasza gryczana w sałatkach – przepisy na rodzinny obiad
Sałatka z kaszą gryczaną to świetny pomysł zarówno na podwieczorek lub kolację, jak i domowy obiad. Możesz podawać ją dowolnie. W wersji na ciepło wybrane warzywa dodaj do gorącej kaszy. Zadbaj też o dodatek kawałków podsmażonego mięsa lub np. pokrojonego w kostki grillowanego sera halloumi.
Sałatka z kaszą gryczaną na zimno może z kolei powstać jako połączenie sałaty, pomidorków koktajlowych, pomidorów suszonych, świeżej pietruszki, sera feta lub mozzarelli i oczywiście chłodnej kaszy. W tej wersji równie dobrze smakuje prażona, jak i delikatniejsza, jasna kasza gryczana. Sałatkę najlepiej podawać z dressingiem z soku z cytryny wymieszanym z odrobiną oliwy i Twoimi ulubionymi przyprawami.
Gryczane pomysły na wegetariańskie i bezmięsne posiłki – niekończące się możliwości
Kasza gryczana z grzybami (w tym kasza gryczana z pieczarkami) to pyszne danie, na które chętnie skuszą się również osoby ograniczające w diecie mięso. Co jeszcze sprawdzi się jako wegetariański obiad z kaszą w roli głównej?
Pysznie smakuje np. kasza gryczana z warzywami. Wystarczy podsmażyć na patelni paprykę, cukinię, cebulę i pomidory. Dodaj do nich ugotowaną kaszę gryczaną i dobrze wymieszaj. Posyp przyprawami i podawaj. Jeśli chcesz, do dania dodaj także passatę pomidorową, a całość posyp tartym parmezanem.
Gryczane słodkości – desery, które zaskoczą Twoją rodzinę
Jeśli sądziłeś, że pyszny, słodki deser z kaszy gryczanej to zadanie niewykonalne, zaraz zmienisz zdanie! Kaszę gryczaną możesz wykorzystać także do przygotowywania słodkości – i to na wiele sposobów!
Desery z kaszy gryczanej to np. pyszne placki, racuszki albo naleśniki. Kaszę wystarczy zblendować z dodatkiem mleka i jajek. Do masy dodaj następnie mąkę i, jeśli chcesz, ulubione owoce. Całość smaż na niewielkim ogniu do zrumienienia.
Hitem w Twoim domu z pewnością okaże się także krem czekoladowy z kaszy gryczanej! Zrobisz go z kaszy niepalonej z dodatkiem roztopionej w kąpieli wodnej czekolady. Do masy dodaj także trochę mleka, kakao, cukru oraz masła orzechowego.
Jak przygotować taki deser? Wszystkie składniki w odpowiadających Ci proporcjach wrzuć do kielicha blendera i miksuj przez 2-3 minuty aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Im dłużej potrwa miksowanie, tym gładszy krem uzyskasz. Następnie przełóż deser do szklaneczek lub misek i schłodź w lodówce. Przed podaniem ułóż na wierzchu sezonowe owoce, płatki migdałów albo bitą śmietanę.
Szybkie i łatwe przepisy z kaszą gryczaną - na każdą porę roku
Kasza gryczana jest na tyle uniwersalnym dodatkiem do dań, że wykorzystasz ją o każdej porze roku. Jesienią i zimą świetnie smakuje np. kasza gryczana z boczkiem, podana jako ciepła kolacja. W chłodne dni dobrze jest też stawiać na aromatyczne sosy grzybowe albo dania typu leczo podawane z dodatkiem palonej kaszy gryczanej.
Wiosną i latem warto z kolei wypróbować zwłaszcza przepisy na słodkości z dodatkiem kaszy niepalonej. Do przepisów wykorzystuj świeże sezonowe owoce – właśnie takie są zawsze najsmaczniejsze!
Kasza gryczana to lekkostrawne, bezglutenowe źródło łatwo przyswajalnych witamin i minerałów. Warto więc wprowadzić ją do swojej kuchni – i to nie tylko jako dodatek do dań obiadowych! Zainspiruj się więc naszymi pomysłami, a potem śmiało eksperymentuj w kuchni.
Czytaj także:
Kasza jaglana – 6 potraw na zimę – i nie tylko!
Kasza bulgur – poznaj najlepsze przepisy!
Kasza jęczmienna – sprawdź, jak wykorzystać ją w swojej kuchni
Kasza pęczak – wprowadź ją do swojej kuchni!
Kasza kuskus – 5 najlepszych sposobów przyrządzenia
Kasza kukurydziana – jak wykorzystać ją w kuchni
Kasza bezglutenowa – co musisz o niej wiedzieć?
Kasza owsiana – poznaj ją bliżej!
Kasza manna – nie tylko dla dzieci!
Kasza orkiszowa – wykorzystaj ją w swojej kuchni!