Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Śledzie po żydowsku – pyszne danie nie tylko na Wigilię

2024-06-13
Śledzie po żydowsku – pyszne danie nie tylko na Wigilię

Śledzie po żydowsku to przepyszne połączenie smaku ryb oraz aromatycznych przypraw, które najczęściej serwowane jest na wigilijnym stole. Warto jednak podawać je bliskim o wiele częściej – zwłaszcza, że danie przygotujesz w zaledwie kilka minut! Sprawdź, jak przyrządzić śledzie po żydowsku, a potem rozpieszczaj nimi domowników, gdy tylko przyjdzie Wam na nie ochota!

Śledzie po żydowsku

Filety śledziowe po żydowsku – składniki

Tradycyjne śledzie po żydowsku przyrządza się na bazie śledzi z oleju lub filetów śledziowych z solanki. Jak a jest między nimi różnica?
Filety śledziowe z oleju przede wszystkim są bardziej miękkie niż te z solanki. Oznacza to, że szybciej będą nadawały się do zjedzenia (ale też krócej przetrwają przechowywane w lodówce). Przed pokrojeniem ich na mniejsze kawałki i dodaniem do sałatki, filety śledziowe z oleju wystarczy jedynie opłukać i wytrzeć papierowym ręcznikiem.
Śledzie z solanki przed użyciem trzeba zalać zimną wodą i odstawić na co najmniej 30 minut (a lepiej całą godzinę). Jeśli lubisz łagodny smak potraw, takie filety śledziowe zalej mlekiem i odstaw nawet na 4-5 godzin. Dzięki temu wypłuczesz je z nadmiaru soli, a Twoja sałatka stanie się smaczniejsza. Filety śledziowe z solanki będą też twardsze niż śledzie z oleju – nawet po kilku dniach od przygotowania sałatki.
Czego potrzebujesz do przygotowania śledzi po żydowsku? Na ok. 500 g filetów śledziowych przygotuj:

  • 2 cebule;
  • 3/4 szklanki oleju słonecznikowego lub rzepakowego;
  • 5 łyżek octu spirytusowego;
  • ziele angielskie (5-6 ziaren);
  • 4 ząbki czosnku;
  • pęczek koperku;
  • 2 łyżki majeranku.

Śledzie po żydowsku – sposób przygotowania

Jak przyrządzić śledzie po żydowsku? Kiedy filety śledziowe namaczają się w zimnej wodzie albo mleku, przygotuj pozostałe składniki. Czosnek i cebulę trzeba będzie obrać i pokroić. Koperek umyć i drobno posiekać.
Następnie przyda Ci się mały garnek – przełóż do niego cebulę, dodaj odrobinę soli i wymieszaj. Odstaw na kilka minut. W miseczce wymieszaj olej, ocet, ziele angielskie i majeranek. Dodaj posiekany koper, cebulę i czosnek.
Kiedy minie czas moczenia śledzi, wyjmij je i osusz za pomocą ręczników papierowych. Przełóż na sporą deskę do krojenia (świetnie sprawdzi się np. deska do krojenia plastikowa) i pokrój na centymetrowe paseczki.
Na koniec przygotuj litrowy słoik. Wlej do niego trochę zalewy, a potem przełóż śledzie. Uzupełnij przygotowaną marynatą i delikatnie wymieszaj. Zakręć i odstaw na całą noc do lodówki (a jeszcze lepiej na całą dobę). Smaczna przekąska gotowa!

Śledzie po żydowsku z rodzynkami

Śledzie po żydowsku w niektórych rejonach Polski przyrządzane są nieco inaczej – z dodatkiem jabłek, rodzynek i ogórków kiszonych. Chciałbyś wypróbować ten przepis? W takim razie potrzebne będą Ci filety śledziowe oraz:

  • 2 cebule;
  • 2 ogórki kiszone;
  • jabłko;
  • 2 łyżki posiekanego koperku;
  • 40 g rodzynek lub łyżka żurawiny;
  • 2 ząbki czosnku;
  • łyżeczka majeranku;
  • 2 łyżeczki cukru;
  • liście laurowe;
  • ziele angielskie;
  • 400 ml oleju;
  • 5 łyżek octu.

Jeśli do przygotowania śledzi po żydowsku wybrałeś śledzie z solanki, zacznij od zamoczenia ich w wodzie lub mleku na ok. 30 minut. Śledzie z oleju wystarczy przepłukać i wytrzeć.
Teraz trzeba filety śledziowe przełożyć na deskę do krojenia. Sięgnij po ostry nóż kuchenny i pokrój je na szersze kawałki. Włóż do miski, a następnie przygotuj warzywa: pokrój w plasterki czosnek (najpierw oczywiście trzeba będzie czosnek obrać), a jabłko i ogórki w kosteczkę. Pamiętaj też, by cebulę obrać, a następnie pokroić w piórka. W dużej misce wymieszaj ogórki, jabłko, cebulę, koperek, rodzynki i majeranek z dodatkiem czosnku. Dodaj śledzie i delikatnie wymieszaj całość.
W osobnym naczyniu połącz olej, ocet, cukier, ziele angielskie oraz liście laurowe. Dodaj do śledzi i ponownie przemieszaj całość. Przełóż sałatkę do słoika, zakręć i włóż do lodówki na całą noc.
Śledzie po żydowsku w tej wersji wykładaj na półmisek dopiero na drugi dzień – wtedy smakują najlepiej!

Składniki, które urozmaicą tradycyjny smak

Czy można jeszcze bardziej odmienić smak sałatki śledziowej po żydowsku? Śledzie świetnie smakują również np. z dodatkiem soku z cytryny oraz cząstek pomarańczy. Cytrusy dodawaj zwłaszcza do śledzi przyrządzanych na drugi z naszych sposobów – ich smak dobrze komponuje się ze słodyczą jabłek i rodzynek.
Niektórzy śledzie po żydowsku podają także z jajkiem. W tym przypadku śledzie będą gotowe do podania od razu po przyrządzeniu. Filety śledziowe łączy się z ugotowanymi na twardo jajkami, cebulą, olejem, majonezem oraz przyprawami. Przepis można dodatkowo urozmaicić dodając pół jabłka i posypując całe danie rodzynkami.
Możesz też podawać śledzie po żydowsku z dodatkiem migdałów! W tej wersji ryby połącz z rodzynkami, migdałami, cebulą i sokiem z cytryny. Całość dopraw ziołami prowansalskimi, pieprzem oraz odrobiną koncentratu pomidorowego. Zalej mieszanką oleju lub oliwy połączonej z odrobiną octu. Śledzie najlepiej będą smakowały po odstawieniu na kilka godzin do lodówki.
Śledzie po żydowsku to pyszna przekąska nie tylko na Boże Narodzenie, ale też każdą inną okazję. Koniecznie więc wypróbuj nasze przepisy i wybierz swój ulubiony. Być może ryby w tej wersji na stałe znajdą miejsce w Twoim domowym menu?

Czytaj także:
Kiszone śledzie – jak je zrobić?
Śledzie po kaszubsku
Śledzie w śmietanie
Śledzie w oleju
Śledzie na wigilię
Śledzie po japońsku
Śledzie po cygańsku
Śledzie w sosie musztardowym
Śledzie w occie
Śledzie z żurawiną
Śledzie z rodzynkami

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

pixel