Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Śledzie po japońsku – oryginalna sałatka na co dzień i od święta!

2024-06-03
Śledzie po japońsku – oryginalna sałatka na co dzień i od święta!

Śledzie po japońsku wyjątkowo popularne były w Polsce w latach 60. i 70. XX wieku. Wtedy to tę oryginalną sałatkę śledziową serwowano niemal w każdym lokalu. Dziś śledzie po japońsku zostały nieco zapomniane – warto jednak odświeżyć sobie dawny przepis, bo smak przyrządzonych zgodnie z nim śledzi nie ma sobie równych!

śledzie po japońsku

Śledzie po japońsku – potrawa znana w Azji? Czy śledzie po japońsku rzeczywiście mają coś wspólnego z Krajem Kwitnącej Wiśni? Absolutnie nie! Potrawa prawdopodobnie wywodzi się z kuchni galicyjskiej, a po raz pierwszy przyrządzona została na przełomie XIX i XX w. Skąd więc nazwa? Niezupełnie jest to jasne.

Niektóre źródła podają, że odpowiednio ułożona na niewielkich talerzykach śledziowa przekąska wyjątkowo kojarzy się z japońską elegancją, umiłowaniem proporcji i piękna. Inni wspominają, że nazwa odnosi się do czasów wojny rosyjsko-japońskiej i została nada, by podkreślić, że Polacy popierają w tym konflikcie stronę japońską.
Niezależnie jednak od tego, skąd faktycznie wywodzi się nazwa śledziowej przekąski jedno jest pewne: smakuje ona przepysznie i faktycznie pięknie prezentuje się na talerzu!

Śledzie po japońsku – składniki do przygotowania sałatki

Wyjątkowy smak śledzi po japońsku wynika z ciekawego połączenia składników. Najlepsze jest jednak to, że w skład sałatki wchodzą jedynie łatwo dostępne produkty. Do jej przygotowania potrzebujesz:

  • 500 g filetów śledziowych;
  • 4 jajka ugotowane na twardo;
  • 200 g konserwowego groszku;
  • czerwoną cebulę;
  • 2 ogórki kiszone;
  • 4 łyżki majonezu.

Niektórzy smak sałatki wzbogacają także o jabłko (najlepiej kwaśne). Czasem też ogórki kiszone wymieniane są na konserwowe – w tej kwestii zdaj się na swoje kulinarne upodobania. W obydwu przypadkach śledzie po japońsku będą pyszne!
Swobodnie możesz też wymienić inne składniki, np. cebulę na pora. W ten sposób złagodzisz smak sałatki.
W starych przepisach czasem można też znaleźć zalecenie, aby majonez wymieszać pół na pół z kwaśną śmietaną 18%. Już jedna łyżka śmietany sprawia, że sałatka staje się bardziej kremowa – jeśli nigdy nie próbowałeś tego sposobu, konieczne sprawdź, czy Tobie również zasmakuje!
A jeśli chciałbyś wzmocnić ostry smak śledzi po japońsku? Do sałatki dodaj np. ostrą musztardę! Świetnie sprawdzi się także dodatek konserwowej papryki – pokrój ją w kosteczkę i dodaj do pozostałych warzyw albo ułóż bezpośrednio na półmisku, jako ozdobę.
Przed podaniem wierzch przekąski można też posypać posiekaną natką pietruszki, koperkiem albo szczypiorkiem.

Jak przygotować śledzie po japońsku? Przepis krok po kroku

Na początek przygotuj nieduży garnek, w którym ugotujesz jajka.
Kiedy będą się gotowały, weź ostry nóż kuchenny i pokrój ogórki na małą kosteczkę. W bardzo drobne kawałki pokrój też cebulkę oraz jabłko (jeśli go używasz). Przełóż składniki do miski, dodaj do nich odsączony groszek konserwowy i 2 łyżki majonezu. Dokładnie wszystko wymieszaj.
Teraz przyda Ci się większa deska do krojenia. Ułóż na niej filety śledziowe. Jeśli korzystasz z filetów śledziowych z zalewy olejowej, wystarczy przepłukać je pod bieżącą wodą i wytrzeć ręcznikiem papierowym. Śledzie z solanki trzeba zalać zimną wodą i pozostawić na minimum 30-40 minut (w tym czasie kilkukrotnie wymień wodę). Wstępnie przygotowane filety ułóż na desce do krojenia i przetnij wzdłuż na dwie części.
Następnie przejdź do przygotowania jajek – obierz je ze skorupek i przekrój w poprzek na dwie części. Połówki jajek owiń przygotowanymi paskami śledzi.
Na półmisek wyłóż przyrządzoną wcześniej sałatkę warzywną. Ułóż na niej owinięte śledziami jajka. W miejscach, w których końcówki śledzi łączą się ze sobą, poukładaj plasterki pomidorów, ogórków konserwowych albo liście sałaty. Możesz też do dekoracji wykorzystać grzybki marynowane, które dodatkowo świetnie podkreślają smak śledzi!
Teraz na każde jajko wyłóż majonez. Zrób to małą łyżeczką, a jeszcze lepiej – rękawem do ciast. Wierzch posyp koperkiem, pietruszką, świeżo zmielonym pieprzem albo szczypiorkiem. Śledź po japońsku jest gotowy! Od razu nadaje się do podania na stół.
Warto wiedzieć, że w niektórych rejonach Polski śledzie po japońsku przygotowuje się nieco inaczej: wykorzystuje się klasyczną sałatkę jarzynową i to na nią wykłada śledzia i jajka. Wierzch przekąski, tak jak w klasycznej wersji, jest dekorowany majonezem oraz natką pietruszki lub koperkiem.

Jakie śledzie wybrać, by sałatka zachwycała smakiem nawet wybrednych gości?

Śledzia po japońsku najczęściej przyrządza się na bazie filetów śledziowych z oleju albo solanki. Obydwa typy ryb są łatwo dostępne – znajdziesz je niemal w każdym sklepie! Które lepiej wybrać? To zależy od Ciebie – zwróć jednak uwagę, że różnice między nimi jednak nie tylko na sposobie przygotowania filetów śledziowych.
Śledzie z oleju są bardziej miękkie niż te wyjęte z solanki. Mają też łagodniejszy smak – takie śledziki możesz więc zaserwować nawet dzieciom. Śledź po japońsku przyrządzony na bazie filetów z solanki będzie twardszy. Jego smak jest też bardziej intensywny – nawet, jeśli wymoczysz filety w wodzie. Aby maksymalnie go złagodzić, filety śledziowe zamiast w wodzie wymocz w zimnym mleku.

Przechowywanie śledzi po japońsku

Śledź po japońsku należy do najmniej trwałych sałatek śledziowych. Wszystko z uwagi na majonez i ugotowane jajka w składzie. Dlatego też, jeśli po przyjęciu pozostało Ci kilka przekąsek, koniecznie włóż je do lodówki i zużyj w ciągu 2-3 dni.
Jeśli z kolei planujesz ułatwić sobie pracę i przygotować śledzie wcześniej, podziel przygotowania na dwa etapy. Na 1-2 dni przed zaplanowaną imprezą możesz przyrządzić sałatkę jarzynową. Śledzia lepiej pokroić jednak tuż przed podaniem. A kiedy przygotować jajka? Ugotować najlepiej je w dzień, w którym będą podawane z sałatką na stół – wówczas będziesz miał pewność, że są świeże.
Śledzie po japońsku należą do tego typu dawnych przekąsek, które zdecydowanie warto wprowadzić także na nowoczesny stół. Na pewno pozytywnie zaskoczą wszystkich Twoich gości: zarówno tych starszych, którzy pamiętają je jeszcze z czasów PRL, jak i młodszych, próbujących tego smaku po raz pierwszy.

Czytaj także:
Kiszone śledzie – jak je zrobić?
Śledzie po kaszubsku
Śledzie w śmietanie
Śledzie w oleju
Śledzie na wigilię
Śledzie w occie
Śledzie po cygańsku
Śledzie w sosie musztardowym
Śledzie po żydowsku
Śledzie z żurawiną
Śledzie z suszonymi pomidorami
Śledzie z rodzynkami

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

pixel