Śledzie po kaszubsku – pyszna sałatka nie tylko od święta!
Śledzie po kaszubsku to wyjątkowe połączenie słonego smaku ryb ze słodyczą śliwek i innych dodatków. Nic więc dziwnego, że to właśnie ta sałatka śledziowa zyskała sobie spore grono zwolenników! Ty również chciałbyś ją przygotować? Nic prostszego – sprawdź nasze wskazówki i działaj!
Śledzie po kaszubsku – co warto wiedzieć?
Pokrojone filety śledziowe z dodatkiem pomidorów, aromatycznych przypraw oraz śliwek po raz pierwszy przyrządzono już ponad 100 lat temu! Pomysł na podanie śledzi w sosie słodko kwaśnym zrodził się na terenie Kaszub – w miejscu, gdzie śledzie jadano niezwykle często. Dawniej mówiło się wręcz, że kaszubskie gospodynie potrafią przygotować śledzie na setki sposobów! Wiele z ich pomysłów, tak jak śledzie po kaszubsku, na stałe weszło z czasem do kanonu tradycyjnych polskich dań.
Dziś śledzie po kaszubsku przyrządza się głównie jako jedną z potraw wigilijnych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ich smakiem cieszyć się także o innych porach roku. Sięgnij więc po ostry nóż kuchenny, deskę do krojenia oraz półmisek i serwuj to pyszne danie rodzinie zawsze, gdy tylko przyjdzie Wam na nie ochota!
Składniki niezbędne do przygotowania pysznej sałaki śledziowej
Jak przyrządzić śledzie po kaszubsku? Potrzebnych będzie zaledwie kilka ławo dostępnych składników oraz akcesoria, które zapewne masz już w swojej kuchni.
Poza wspomnianym nożem i deską do krojenia przyda Ci się także głęboka miska albo garnek, w którym wygodnie wymieszasz składniki. Jeśli śledzie przygotowujesz na później (np. na świąteczny stół lub organizowane w domu na drugi dzień przyjęcie), potrzebny będzie także litrowy słoik.
Do przygotowywania śledzi najlepiej sprawdzi się deska do krojenia plastikowa albo szklana. Te materiały nie przejmują smaków ani zapachów przyrządzanych potraw. Ich równą powierzchnię łatwo też utrzymać w czystości. Przed przyrządzeniem sałatki dobrze jest także nie tylko umyć, ale też wyparzyć wybrany słoik – dzięki temu zyskasz pewność, że śledzie dobrze się przechowają w lodówce nawet przez dłuższy czas!
Przygotuj także:
- 500 g filetów śledziowych;
- 2 łyżki octu winnego;
- 2 czerwone cebule;
- dowolny olej roślinny;
- 250 g koncentratu pomidorowego;
- 70 g suszonych śliwek;
- przyprawy: cukier, pieprz, liście laurowe, majeranek, ziele angielskie.
Jak zrobić śledzie po kaszubsku?
Śledzie po kaszubsku najlepiej smakują przygotowane na bazie filetów śledziowych ze słonej zalewy. Zanim jednak je pokroisz, wymocz śledzie przez kilka godzin w zimnej wodzie. W wersji ekspresowej do przygotowania śledzi po kaszubsku możesz też wykorzystać śledzie z oleju – znajdziesz je w sklepach na pakowanych próżniowo tackach. Takich śledzi nie trzeba już moczyć przed użyciem.
Wybrane śledzie pokrój w kostkę i przełóż do miski lub garnka. Zalej octem, wymieszaj i odstaw na ok. 30 minut.
W tym czasie zajmij się przygotowaniem reszty składników. Wystarczy cebulę pokroić w cienkie piórka i podsmażyć do zeszklenia. Kiedy będzie gotowa, dopraw ją liściem laurowym, zielem angielskim, majerankiem, cukrem oraz pieprzem. Całość podsmażaj jeszcze przez chwilę, aby składniki i smaki dobrze się połączyły.
W tym czasie pokrój śliwki w drobną kostkę. Kiedy będą gotowe, posiekane suszone śliwki dodaj do czerwonej cebuli i smaż na małej mocy palnika jeszcze ok. 2 minuty. Dodaj koncentrat pomidorowy i podsmażaj wszystko jeszcze chwilę.
Gotowy sos przestudź i zalej nim kawałki śledzi. Możesz od razu wymieszać składniki i podawać sałatkę na stół albo odłożyć ją na później (przechowuj w lodówce). Pamiętaj, że sałatki śledziowe najlepiej smakują kolejnego dnia, gdy smaki dobrze się "przegryzą".
Oryginalna sałatka po kaszubsku? Śledzie w nowej odsłonie
Czy wiesz, że śledzie w sosie pomidorowym ze słodkim akcentem przygotujesz także nieco inaczej? Przepis na śledzie po kaszubsku bardzo często uzupełniany jest np. o pokrojone na mniejsze kawałki ogórki kiszone. Wystarczy ok. 2 sztuki dodać do sosu razem ze śliwkami. Sałatka nabierze bardziej wyrazistego smaku!
Dobrym pomysłem będzie także zamiana śliwek na inne słodkie dodatki. Sposób przygotowania sałatki pozostanie w tym przypadku taki sam! Dla wielu idealny przepis zawiera np. rodzynki. Namocz je w wodzie ok. 30 minut i dodaj do potrawy zamiast śliwek. Możesz też dodać żurawinę albo połączyć obydwa składniki i przygotować śledzie po kaszubsku z żurawiną i rodzynkami (wystarczy łyżka każdego dodatku).
A jeśli nie masz pod ręką śliwek, żurawiny ani rodzynek? Śledzie po kaszubsku przyrządzisz również z dodatkiem miodu! Wystarczą już 2-3 łyżeczki Twojego ulubionego, płynnego miodu na ok. 500 g filetów śledziowych. Miód dodaj pod koniec przygotowywania sałatki – kiedy sos lekko ostygnie. Dzięki temu zachowasz wszystkie jego cenne właściwości.
Niezależnie od wybranych składników, śledzie po kaszubsku możesz przechowywać w lodówce maksymalnie przez tydzień.
Śledzie po kaszubsku to pyszna sałatka, która z pewnością trafi w gusta nawet najbardziej wymagających spośród Twoich gości i domowników. Przygotuj więc ją choć raz – gwarantujemy, że na stałe zagości w Twoim świątecznym i imprezowym menu!
Czytaj także:
Kiszone śledzie – jak je zrobić?
Śledzie w oleju
Śledzie w occie
Śledzie na wigilię
Śledzie po japońsku
Śledzie po cygańsku
Śledzie w sosie musztardowym
Śledzie po żydowsku
Śledzie z żurawiną
Śledzie z suszonymi pomidorami
Śledzie z rodzynkami
Śledzie w śmietanie