Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Śledzie po cygańsku, czyli przekąska idealna o każdej porze roku!

2024-06-06
Śledzie po cygańsku, czyli przekąska idealna o każdej porze roku!

Śledzie po cygańsku to pyszna przekąska, po którą warto sięgać niezależnie od pory roku. Świetnie sprawdzi się jako jedna z potraw na wielkanocnym lub wigilijnym stole. Latem idealnie podkreśli smak potraw z grilla, a podczas rodzinnego przyjęcia – serwowanych obok mięs i pasztetów. Sprawdź, jak przygotować to pyszne danie.

Śledź po cygańsku

Jakie śledzie wybrać do przygotowania sałatki po cygańsku?

Śledzie po cygańsku przygotujesz zarówno na bazie filetów śledziowych z solanki, jak i śledzi w oleju. Różnica polega głównie na sposobie ich przygotowania.
Śledzie z oleju wystarczy opłukać pod bieżącą, zimną wodą i wytrzeć papierowym ręcznikiem. Od razu są gotowe do użycia! Śledzie z solanki trzeba natomiast wymoczyć w mleku albo zimnej wodzie przez co najmniej 30-60 minut. Dzięki temu nie będą zbyt słone i nie zdominują smaku całej potrawy.
Do przygotowania sałatki można też wykorzystać świeże śledzie. W tym przypadku trzeba jednak będzie dokładnie je przygotować: wypatroszyć i zdjąć skórę. Lepiej też pozwolić im dłużej się "przegryzać" z pozostałymi składnikami sałatki, by zmiękły i nabrały odpowiedniej tekstury. Pamiętaj wreszcie, że świeże śledzie są często dość ościste. Czy warto wobec tego po nie sięgać? Zdecydowanie tak – ich smak będzie o wiele lepszy niż śledzi z solanki lub oleju.

Śledzie po cygańsku – składniki

Kiedy wybrałeś już typ śledzi, które chcesz wykorzystać w swojej sałatce, przygotuj pozostałe składniki i kuchenne akcesoria. Na około 500 g filetów śledziowych będą Ci potrzebne:

  • 1 duża cebula;
  • 3 ogórki konserwowe;
  • 200 g ketchupu (najlepiej pikantnego);
  • 4 łyżki oleju;
  • 1 łyżkę musztardy (najlepiej ostrej, np. Dijon);
  • 70 g marynowanych grzybków;
  • przyprawy: słodka i ostra papryka, opcjonalnie majeranek.

Śledzie po cygańsku najlepiej smakują z dodatkiem domowych, marynowanych grzybków. Jeśli ich nie masz, dodaj po prostu marynowane pieczarki – sałatka śledziowa w tej wersji również będzie bardzo smaczna!
Pamiętaj, że możesz dowolnie modyfikować przepis i zmieniać składniki zależnie od swoich potrzeb. Jeśli np. zależy Ci na tym, by sałatka śledziowa była lżejsza, wykorzystaj pora zamiast cebuli – potrawa od razu zyska delikatniejszy smak.
Inny sposób na bardzo ostrą cebulę to przepłukanie jej wrzątkiem. Wystarczy wyłożyć posiekaną cebulę na sitko, kilka razy przelać wrzącą wodą i dokładnie odcedzić. Jej smak będzie o wiele łagodniejszy!
Do przyrządzenia sałatki śledziowej, poza składnikami, będziesz potrzebował także kilku akcesoriów kuchennych, które dobrze jest przygotować sobie od razu. Dzięki temu praca pójdzie Ci o wiele sprawniej!
Do krojenia śledzi i siekania cebuli idealnie nadaje się większy, ostry nóż kuchenny. Wybierz też szeroką deskę do krojenia – najlepiej o gładkiej powierzchni. Świetnie sprawdzi się np. deska do krojenia plastikowa – ułożysz na niej wszystkie składniki, a po zakończeniu pracy, szybko ją umyjesz.

Jak zrobić śledzie po cygańsku? Przepis krok po kroku

Przyrządzenie sałatki zacznij od wypłukania filetów śledziowych – jeśli trzeba, wymocz je też w zimnej wodzie. Następnie pokrój ryby na mniejsze kawałki (np. 2-centymetrowej szerokości paski), przełóż do miski i odłóż. W podobny sposób przygotuj cebulę i ogórki: cebulę posiekaj drobno, a ogórki pokrój w równą kostkę. Małe grzybki pozostaw w całości, a jeśli są większe – również pokrój je na mniejsze części.
Na patelni rozgrzej olej. Przełóż na nią pokrojoną cebulę i podsmażaj na małym ogniu do zeszklenia. Dodaj musztardę i ketchup, wymieszaj składniki i zdejmij patelnię z palnika. Przestudź i dodaj śledzie. Dokładnie wymieszaj. Dołóż pokrojone ogórki konserwowe i marynowane grzybki, a potem całość jeszcze raz przemieszaj. Dopraw słodką i ostrą papryką, pieprzem, a jeśli lubisz – także majerankiem.
Gotową sałatkę śledziową przełóż do słoika, zakręć i odstaw na minimum 24 godziny w chłodne miejsce (najprościej po prostu włożyć do lodówki), aby smaki się przegryzły. Po tym czasie śledzie po cygańsku są gotowe – możesz wyłożyć je na półmisek i podawać!

Do czego podawać śledzie po cygańsku?

Śledzie po cygańsku świetnie sprawdzają się niemal przy każdej okazji! Podasz je podczas dowolnych świąt, uroczystego obiadu urodzinowego albo przyjęcia i grilla w ogrodzie. Ich lekki, słodko-kwaśny smak idealnie komponuje się z pieczonym lub grillowanym mięsem, serami, a także świeżymi warzywami. Przed spotkaniami w liczniejszym gronie warto więc zaopatrzyć się w większe ilości składników i przygotować od razu cały garnek sałatki!
Śledzie po cygańsku zaserwujesz także bardziej tradycyjnie: z dodatkiem pieczywa albo pieczonych ziemniaków. W ten sposób podawaj je np. jako sycącą kolację lub podwieczorek.

Oryginalna wersja sałatki śledziowej po cygańsku – śledzie z dodatkami

Jak sprawić, by śledzie po cygańsku miały jeszcze bardziej wyrafinowany, ciekawy smak? Do sałatki dodaj więcej składników! Dobrze sprawdzą się podnoszące jej słodycz rodzynki albo żurawina. Niektórzy smak dania wzbogacają też odrobiną miodu (wystarczy już jedna łyżka) albo cukru (najlepiej wybrać cukier trzcinowy).
Jako dodatek do śledzi po cygańsku świetnie nadaje się także marynowana albo grillowana papryka. Już niewielka ilość podkręci smak sałatki i nada jej niepowtarzalnego charakteru!
Sos do śledzi po cygańsku będzie też smakował nieco inaczej, gdy podmienisz wykorzystywane składniki. Jeśli sałatkę chcesz zaserwować dzieciom, które nie przepadają za ostrym smakiem, wybierz łagodny ketchup i klasyczną musztardę (np. sarepską albo delikatesową). A może wolisz musztardę francuską? Ona również świetnie sprawdza się w połączeniu ze śledziami – nada im ciekawego smaku i sprawi, że cała sałatka będzie o wiele lepiej się prezentować.

Jak długo przechowywać śledzie po cygańsku?

Śledzie po cygańsku, tak jak większość sałatek śledziowych, nadają się do przechowywania przez co najmniej kilka dni. W zakręconym słoiku, odstawione w chłodne miejsce, śledzie po cygańsku będą smaczne nawet po 7 dniach od przygotowania! Po otwarciu lepiej jednak zużyć je szybciej: w ciągu 3-4 dni.
Śledzie po cygańsku to pyszna sałatka, którą miłośnikom rybnych smaków warto serwować o każdej porze roku. Na pewno będą zachwyceni!

Czytaj także:
Kiszone śledzie – jak je zrobić?
Śledzie po kaszubsku
Śledzie w śmietanie
Śledzie w oleju
Śledzie na wigilię
Śledzie po japońsku
Śledzie w occie
Śledzie w sosie musztardowym
Śledzie po żydowsku
Śledzie z żurawiną
Śledzie z suszonymi pomidorami
Śledzie z rodzynkami

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

pixel