Jak przygotować śledzie na Wigilię? 7 sprawdzonych pomysłów
Śledzie, przygotowywane na różne sposoby, to jedna z 12 podstawowych potraw wigilijnych. Jeśli w Twoim domu te ryby również królują na stole w czasie świąt Bożego Narodzenia, sprawdź nasze pomysły. Być może zainspirują Cię do tego, by w tym roku przyrządzić śledzie w nieco innej niż zwykle odsłonie.
Filety śledziowe z korzennymi przyprawami
Najlepsze śledzie na wigilijnym stole, które zachwycą smakiem Twoich bliskich? Postaw na aromatyczne ryby z dodatkiem korzennych przypraw! Takie śledzie nie tylko pysznie smakują, ale też wypełnią dom zapachem goździków, cynamonu i kardamonu. No i pięknie zaprezentują się na stole. Korzenne śledzie wigilijne przygotujesz z następujących składników:
- 500 g filetów śledziowych z oleju lub solanki;
- 1 łyżeczka miodu;
- 1 łyżka soku z cytryny;
- 1 cebula;
- 200 ml oleju słonecznikowego albo rzepakowego;
- skórka otarta z 1/2 pomarańczy;
- po 1 łyżeczce kardamonu i cynamonu;
- 3 suszone śliwki;
- ziele angielskie;
- 3-4 ziarna anyżu.
Przyrządzenie sałatki jest bardzo proste. Śledzie z oleju przepłucz pod bieżącą wodą, a filety z solanki – wymocz 30 minut w zimnej wodzie. Następnie sięgnij po ostry nóż kuchenny i podziel śledzie na mniejsze kawałki. Przełóż do słoika. Dodaj posiekaną drobno cebulę i pokrojone w kosteczkę śliwki.
W miseczce połącz miód, przyprawy, sok z cytryny, skórkę pomarańczową oraz olej. Zalej miksturą śledzie, zakręć słoik i odstaw do lodówki.
Korzenne filety śledziowe najlepiej przygotować 1-2 dni przed Wigilią – smaki idealnie połączoną się i sałatka będzie smakowała wybornie.
Sałatka śledziowa z burakiem, czyli śledzie pod pierzynką
Nie wiesz jaką sałatkę śledziową przygotować w tym roku na Wigilię? Na pewno świetnie sprawdzi się jedna z wersji sałatki warstwowej, czyli tzw. śledzie pod pierzynką. Na Wigilię warto przyrządzić je z dodatkiem buraków – sałatka nie tylko będzie pyszna, ale też zachwyci kolorem. Jak ją przyrządzić? Przygotuj wyższą miskę oraz:
- 5-6 filetów śledziowych z oleju;
- 2 cebule;
- 4 ogórki konserwowe;
- 3 większe ziemniaki;
- 4 buraki;
- 4 jajka;
- 40 g żółtego sera;
- majonez;
- pieprz i sól do smaku.
Do przygotowania sałatki przyda Ci się jeden większy garnek i drugi, mniejszy. Ziemniaki i buraki trzeba będzie ugotować do miękkości (można włożyć je od razu do jednego garnka), a jajka – ugotować na twardo.
Następnie obierz warzywa i pokrój je w niedużą kostkę. W międzyczasie zetrzyj też na tarce o grubych oczkach ser i pokrój ogórki. Przygotuj śledzie – jeśli wybrałeś filety w słonej zalewie, wymocz je w zimnej wodzie lub mleku przez ok. 30-40 minut. Śledzia z oleju po prostu przepłucz. Pokrój filety na mniejsze części.
Teraz wystarczy warstwowo układać składniki sałatki: kawałki śledzi, buraki, cebulę, ogórki, ziemniaki i przekrojone na połówki jajka. Wierzch sałatki oprósz solą i świeżo mielonym pieprzem, a następnie przykryj majonezem. Jeśli wolisz, w sałatce możesz też wykorzystać kiszone ogórki zamiast konserwowych.
Śledzie pod pierzynką można przygotować w jeszcze inny sposób. Ugotuj jajka, kilka ziemniaków, 3-4 marchewki. Kiedy warzywa ostygną, drobno je pokrój. Posiekaj też cebulę, a śledzie pokrój na mniejsze kawałki. W misce układaj kolejno filety śledziowe, cebulę, marchew i ziemniaki. Przykryj całość grubszą warstwą majonezu, a na wierzchu ułóż połówki jajek. Sałatka śledziowa najlepiej smakuje na drugi dzień po przygotowaniu. Przed podaniem posyp wierzch posiekanym szczypiorkiem.
Śledzie na wigilię w sosie musztardowym i tatarskim, czyli świąteczna klasyka
Śledzie na wigilijnym stole mogą pojawiać się w rozmaitych odsłonach. Do najpopularniejszych (i bardzo łatwych w przygotowaniu) zdecydowanie należą śledzie w sosie tatarskim lub musztardowym. Obydwa dania przyrządzisz w kilka minut. Co więcej, jeśli nie znikną ze stołu od razu, możesz przechowywać je w lodówce nawet do 7 dni po Wigilii!
Popularne w polskich domach śledzie w sosie musztardowym to połączenie filetów śledziowych (400 g) z dwoma rodzajami musztardy (pikantnej i francuskiej), majonezem, cebulą, olejem, miodem oraz odrobiną octu. Opcjonalnie sałatkę śledziową można doprawić zielem angielskim, ziołami prowansalskimi oraz czarnym pieprzem.
Śledzie należy pokroić na mniejsze kawałki i ułożyć w słoiku. Następnie w miseczce wymieszaj obie musztardy, dodaj posiekaną drobno cebulę, majonez, miód, ocet i olej. Zalej śledzie sosem i schłodź w lodówce. Przed podaniem, po wyłożeniu na półmisek, posyp sałatkę szczypiorkiem (sprawdzi się także natka pietruszki).
Śledzie w sosie tatarskim przygotujesz w nieco inny sposób. Do tego przepisu, poza filetami śledziowymi potrzebne będą:
- biała cebula;
- 3 kiszone ogórki;
- kilka marynowanych grzybków (mogą być pieczarki);
- po 2 łyżki majonezu i gęstej, kwaśnej śmietany;
- łyżeczka musztardy miodowej;
- łyżeczka płynnego miodu;
- łyżeczka soku z cytryny;
- sól, pieprz.
Na początek przyda Ci się większa deska do krojenia, na której wygodnie ułożysz i pokroisz w kosteczkę ogórki, cebulę oraz marynowane grzybki.
W niedużej miseczce połącz majonez, śmietanę, miód, musztardę oraz sok z cytryny. Dodaj do nich posiekane warzywa oraz grzybki i wymieszaj.
Do większego słoika przełóż filety śledziowe, dodaj sos tatarski i wymieszaj. Podawaj po 1-2 dniach od przygotowania. Sałatka śledziowa najlepiej smakuje posypana posiekanymi orzechami włoskimi.
Pikantne śledzie na świątecznym stole
Intensywny, słony smak śledzi na Wigilię warto podkreślić pikantnymi dodatkami. Taka potrawa będzie świetną odmianą od pozostałych dań wigilijnych i na pewno przypadnie do gustu Twojej rodzinie! Jak przyrządzić śledzie w pikantnej wersji? Potrzebujesz jedynie:
- 500 g śledzi w oleju lub słonej zalewie;
- 5 łyżek pikantnego ketchupu;
- 1 czerwonej cebuli;
- 2 ogórków konserwowych;
- łyżeczki musztardy (najlepiej ostrej, np. Dijon);
- 60 g tartego żółtego sera.
Śledzie pokrój na większe kawałki, a cebulę i ogórki w drobną kosteczkę. Warzywa połącz z ketchupem i musztardą. Kawałki filetów śledziowych wyłóż na półmisek, każdy z nich posmaruj pikantnym sosem. Posyp serem i schłodź przed podaniem co najmniej 2-3 godziny w lodówce.
Śledzie na Wigilię w nowej odsłonie, czyli... kotleciki śledziowe
Jeśli szukasz pomysłu na wyjątkowo oryginalną potrawę wigilijną, koniecznie sprawdź przepis na kotleciki śledziowe. Taką wersją ryb zaskoczysz gości podwójnie: zarówno wyglądem, jak i smakiem dania.
Zacznij od ugotowania 400 g ziemniaków. Kiedy będą gotowe, zgnieć je na gładkie purée i zaczekaj, aż przestygną. W międzyczasie opłucz i osusz 400 g filetów śledziowych z oleju, a potem przepuść je przez maszynkę do mielenia mięsa. Połącz obydwa składniki i dodaj do nich: 3 łyżki posiekanej natki pietruszki, 1/4 drobno pokrojonej papryki czerwonej, przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Dokładnie wymieszaj, dodaj jajko, 3-4 łyżki kaszy manny błyskawicznej, szczyptę pieprzu i jeszcze raz przemieszaj całość. Panieruj w bułce tartej i smaż na patelni na złoty kolor.
Kotleciki podawaj na ciepło, polane kwaśną śmietaną.
Śledzie z suszonymi pomidorami – idealne nie tylko na Wigilię
Śledzie z suszonymi pomidorami to kolejna propozycja dla miłośników wyrazistych, pikantnych smaków. Do ich przyrządzenia potrzebujesz:
- 500 g filetów śledziowych z oleju;
- 5 łyżek musztardy francuskiej;
- papryczkę chilli;
- 250 g suszonych pomidorów z oleju;
- 3 łyżki octu jabłkowego;
- 1 cebulę;
- olej rzepakowy albo słonecznikowy.
Śledzie podziel na mniejsze kawałki. Dodaj do nich musztardę oraz posiekaną papryczkę chilli i dokładnie wymieszaj. Cebulę pokrój w drobną kosteczkę, a pomidory w cienkie paski i także dodaj do śledzi. Dolej ocet i dokładnie wymieszaj całość. Przełóż składniki sałatki do słoika.
Na koniec wystarczy wszystko zalać olejem i odstawić do lodówki na 1-2 dni. Przed podaniem śledzie z suszonymi pomidorami udekoruj koperkiem, posiekaną natką pietruszki albo szczypiorkiem.
Śledzie, tak samo, jak sałatkę jarzynową, w wielu domach co roku podaje się na wigilijnym stole. Czasem warto jednak nieco zmienić rodzinne przyzwyczajenia i przyrządzić ryby inaczej niż zwykle. To świetny sposób, by wydobyć pełnię ich smaku oraz w niecodzienny sposób miło zaskoczyć bliskich!
Czytaj także:
Kiszone śledzie – jak je zrobić?
Śledzie po kaszubsku
Śledzie w śmietanie
Śledzie w oleju
Śledzie na occie
Śledzie po japońsku
Śledzie po cygańsku
Śledzie w sosie musztardowym
Śledzie po żydowsku
Śledzie z żurawiną
Śledzie z suszonymi pomidorami
Śledzie z rodzynkami