Śledzie z żurawiną – niestandardowe połączenie smaków, które zachwyci każdego
Śledzie z żurawiną to ciekawa odmiana od klasycznych smaków sałatek śledziowych! Ich przygotowanie jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Efekt jednak przerośnie oczekiwania niejednego miłośnika tradycyjnych śledzi. Sprawdź, czy przypadnie do gustu także Tobie!
Suszona żurawina do śledzi – na jaką się zdecydować?
Śledzie z żurawiną najczęściej przygotowuje się z dodatkiem suszonej żurawiny. Do wyboru masz dwa jej rodzaje. Pierwszy to żurawina niesłodzona, dostępna głównie w sklepach ze zdrową żywnością. Jeśli to ją wybierzesz do swojego przepisu, pamiętaj, aby przepis na śledzie z żurawiną uzupełnić także o odrobinę cukru. Niesłodzona żurawina, choć bardzo zdrowa, jest dość kwaśna.
Drugi rodzaj żurawiny suszonej to żurawina z dodatkiem cukru lub soku jabłkowego. Taka wersja jest o wiele bardziej popularna – znajdziesz ją niemal w każdym sklepie. Żurawina w tej wersji ma charakterystyczny, słodki smak, który idealnie przełamuje słony posmak śledzi.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz żurawinę słodzoną, czy nie, pamiętaj, by przed dodaniem jej do śledzi owoce zalać na pewien czas wodą.
Śledzie z dodatkiem suszonej żurawiny
Jak przygotować śledzie z żurawiną suszoną? Potrzebne będzie:
- 400 g fletów śledziowych z oleju albo słonej zalewy;
- 1 cebula;
- 150 g suszonej żurawiny;
- 200 ml oleju;
- 1/4 szklanki octu;
- przyprawy: pieprz, goździki, ziele angielskie, liście laurowe.
Przyrządzenie sałatki zacznij od przygotowania żurawiny. Najlepiej owoce przelać wrzątkiem, a potem umieścić w misce i zalać gorącą wodą. Odstaw je na ok. 1 godzinę.
W tym czasie przygotuj filety śledziowe. Śledzie ze słonej zalewy najpierw trzeba będzie wymoczyć w zimnej wodzie przez minimum 30 minut. Pamiętaj, by co kilkanaście minut zmienić wodę na świeżą! Filetów śledziowych z oleju nie trzeba moczyć – wystarczy je opłukać pod zimną wodą.
Kiedy śledzie zostaną wstępnie przygotowane, przyda Ci się ostry nóż kuchenny oraz deska do krojenia (najlepiej wykonana z łatwych do oczyszczenia materiałów, jak plastik lub szkło). Filety śledziowe osusz ręcznikiem papierowym i pokój na mniejsze kawałki. Przełóż do sporek miski (jeśli wolisz, sprawdzi się też nieduży garnek) i zalej octem. Odstaw na 15 minut. W tym czasie obierz cebulę i pokrój w kosteczkę lub piórka. Jeśli chcesz, by była mniej ostra, cebulę możesz przelać wrzątkiem.
Teraz wystarczy ułożyć sałatkę śledziową w słoiku. Naprzemiennie wkładaj do niego warstwę śledzi, odcedzoną żurawinę, cebulę oraz przyprawy (liść laurowy, ziele angielskie, goździk, odrobina pieprzu). Na koniec zalej całość olejem, zakręć i odstaw do lodówki na całą noc – a najlepiej 2-3 dni.
Pomysł na śledzie ze świeżą żurawiną
Pyszne śledzie z żurawiną możesz też przygotować z dodatkiem świeżych owoców. Takie danie idealnie pasuje na wigilijny stół – zwłaszcza że to właśnie jesienią i zimą w sklepach dostępna jest świeża żurawina.
Jak przyrządzić to danie? Przygotuj ok. 300 g filetów śledziowych z oleju. Wypłucz je i pokrój na kawałki. Następnie pokój w piórka 3 cebule i podsmaż je na oliwie. Kiedy zmiękną, dodaj kilka goździków, szczyptę cynamonu, soli oraz pieprzu. Wrzuć też na patelnię 100 g żurawiny i (jeśli lubisz) 60 g suszonych śliwek albo rodzynek. Potrzebna będzie jeszcze łyżka koncentratu pomidorowego – wymieszaj wszystkie składniki i podsmażaj przez chwilę. Przestudź, połącz składniki sosu ze śledziami i wyłóż całość na półmisek. Sałatka nadaje się do podania od razu.
Jak urozmaicić smak śledzi z żurawiną? Oryginalne dodatki
Czy wiesz, że śledzie z żurawiną możesz przyrządzić także z różnymi dodatkami? Nie bój się eksperymentować i odmieniać smaku pysznej sałatki! Jak to zrobić? Do dania świetnie będzie pasował np. dodatek miodu. Możesz pokusić się także o dołożenie do słoików suszonych pomidorów z oleju, kiszonych ogórków albo 2-3 ząbków czosnku.
Śledzie z żurawiną to pyszne danie, które sprawdzi się o każdej porze roku. Równie dobrze smakuje w trakcie wigilii, świąt wielkanocnych, domowego przyjęcia, jak i podane bez okazji – np. jako kolacja. Zaskocz więc domowników i wprowadź je do swojego menu na stałe!
Czytaj także:
Kiszone śledzie – jak je zrobić?
Śledzie po kaszubsku
Śledzie w śmietanie
Śledzie w oleju
Śledzie na wigilię
Śledzie po japońsku
Śledzie po cygańsku
Śledzie w sosie musztardowym
Śledzie po żydowsku
Śledzie w occie
Śledzie z suszonymi pomidorami
Śledzie z rodzynkami