Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Śledzie w oleju – pyszna przekąska nie tylko na Wigilię

2024-05-16
Śledzie w oleju – pyszna przekąska nie tylko na Wigilię

Śledzie w oleju w wielu domach przygotowywane są przede wszystkim jako jedna z potraw wigilijnych. Warto jednak przyrządzać je także o innych porach roku. Śledzie w oleju świetnie sprawdzą się np. jako sylwestrowa przekąska albo jedno z dań serwowanych podczas rodzinnego przyjęcia.

śledź w oleju

Jak przygotować śledzie w oleju? Przepis krok po kroku

Do przygotowania śledzi w oleju potrzebujesz tylko kilku popularnych składników:

  • 500 g filetów śledziowych;
  • 3-4 cebule;
  • 400 ml oleju (np. słonecznikowy, rzepakowy);
  • ziele angielskie, pieprz, liść laurowy.

Jako podstawa pysznej przekąski równie dobrze sprawdzą się filety śledziowe ze słonej zalewy (tzw. śledzie z beczki), jak i śledzie dostępne w sklepach pakowane próżniowo, ułożone na tackach i już zalane olejem. Pamiętaj jedynie, że śledzie ze słonej zalewy trzeba będzie przed użyciem wymoczyć w zimnej wodzie przez minimum 1 godzinę.
Wybrane (i ewentualnie wymoczone) filety śledziowe trzeba wytrzeć, a następnie pokroić na mniejsze kawałki. Najlepiej sięgnąć w tym celu po większy, ostry nóż kuchenny. Przyda się również deska do krojenia wykonana z plastiku lub szkła – taka powierzchnia nie chłonie zapachów i łatwo oczyścić ją po krojeniu śledzi.
Przygotowane filety przełóż na talerz albo do większej miski. Następnie pokrój cebulę w drobne piórka albo małą kosteczkę. Przygotuj większy słoik i układaj w nim naprzemiennie warstwę śledzia i cebuli. Co 2-3 warstwę filetów przekładaj też przyprawami. Na koniec dodaj olej – najlepiej słoik zalać olejem do pełna i chwilę odczekać. Olej powoli spłynie na dno słoika, a od góry pozostanie wolna przestrzeń. Ponownie wypełnij ją olejem – postępuj tak do czasu, aż olej zakryje wszystkie warstwy cebuli i śledzia. Zakręć i odstaw do lodówki nawet na 3-4 dni, aby składniki się przegryzły.

Sekrety mistrzów kuchni, czyli jak poprawić smak śledzi w oleju

Chcesz sprawić, by śledzie w oleju zyskały ciekawszy, bardziej wyrazisty smak? Zanim zamkniesz je w słoiku z cebulą i przyprawami, wymocz je w octowej zalewie!
Dzień wcześniej przygotuj nieduży garnek i umieść w nim pół szklanki octu oraz ok. 2 szklanek wody. Dopraw zielem angielskim oraz liściem laurowym i gotuj zalewę przez ok. 3 minuty. Kiedy ostygnie, zalej nią filety śledziowe (śledzie z solanki najpierw dobrze wymocz). Odstaw na 24 godziny do lodówki, a dopiero potem zabierz się za przyrządzenie właściwego dania.
Pamiętaj też, że na ostateczny smak śledzia w oleju bardzo wyraźnie wpływa rodzaj filetów, które wybierzesz. Najlepiej byłoby zdecydować się na śledzie z solanki. Ich przygotowanie zabiera nieco więcej czasu, ale śledzie są twardsze, a ich smak pełniejszy, niż filetów z oleju. Kiedy więc śledzia z solanki zanurzysz w oleju i odstawisz na kilka dni, stanie się miękki, ale wciąż będzie miał odpowiednią teksturę.
Śledzie kupowane na próżniowo pakowanych tackach, już w oleju, są od razu bardziej miękkie (olej działa na nie rozmiękczająco). Zanurzone ponownie w oleju przez Ciebie po kilku dniach będą pyszne, ale wyłożone na stół mogą gorzej się prezentować i rozpadać przy przekładaniu na talerze.

Przechowywanie śledzi w oleju

Jak długo możesz przechowywać śledzie w oleju? W szczelnie zamkniętych słoikach, w lodówce śledzie będą nadawały się do zjedzenia nawet po 2 tygodniach. Jeśli wcześniej zanurzysz je w octowej zalewie, możesz przechowywać śledzie nawet 1 miesiąc.
Po otwarciu słoików ze śledziami i cebulką oraz wyłożeniu na półmisek jedynie części sałatki, resztę należy zużyć w ciągu tygodnia.

Dodatki, które odmienią smak tradycyjnych śledzi

Chcesz sprawić, by tradycyjne śledzie w oleju z cebulą zyskały nowy smak? Jest na to, co najmniej kilka sposobów!
Po pierwsze, dopraw je nie czarnym, ale czerwonym pieprzem. Sałatka będzie ostrzejsza, a jej wygląd – bardziej oryginalny.
Do śledzi w oleju dodaj... żurawinę albo rodzynki! Jak przygotować taką potrawę? Zacznij od namoczenia rodzynek lub żurawiny we wrzątku przez ok. 1 godzinę (na 500 g śledzi wystarczy ok. 200 g żurawiny). Po tym czasie odsącz owoce i układaj w słoiku naprzemiennie warstwami śledzia i cebuli. Zalej całość olejem, zakręć słoik i odstaw do lodówki. Śledzie najlepiej będą smakowały po 2-3 dniach od przygotowania. Przed podaniem możesz polać je sokiem z cytryny.
Dobrym pomysłem będzie wreszcie przyrządzenie śledzi w oleju z suszonymi pomidorami.
Ich przygotowanie zacznij od pokrojenia pomidorów w cienkie paseczki, a cebuli – w piórka. Następnie podsmaż cebulę i pomidory. Dodaj do nich zioła prowansalskie, ziele angielskie, pieprz i dokładnie wymieszaj. Kiedy warzywa przestygną, układaj je w słoiku na przemian z warstwami śledzia. Zalej olejem i odstaw na około 4 dni do lodówki, by smaki się przegryzły.

Jak podawać śledzie w oleju?

Śledzie w oleju najlepiej jest ułożyć na półmisku i posypać odrobiną natki pietruszki, świeżego, posiekanego koperku albo szczypiorku. Świetnie prezentują się także z dodatkiem pomidorków koktajlowych albo posiekanych suszonych pomidorów (koniecznie z zalewy!).
Podawaj je z pełnoziarnistym pieczywem, konserwowymi lub kiszonymi ogórkami albo marynowanymi grzybkami.
Śledzie w oleju mogą też posłużyć jako składnik sałatki. Dodaj do nich ugotowane na twardo jajka, czerwoną cebulę, pokrojony w kosteczkę żółty ser oraz kiszonego ogórka. Przyda się też łyżka majonezu, a dla wzmocnienia smaku – płaska łyżeczka musztardy. Taka sałatka świetnie sprawdzi się podczas większych przyjęć, spotkań ze znajomymi albo po prostu – podana z pieczywem jako kolacja.
Możesz też przygotować pastę z jajkiem na bazie śledzi w oleju. To doskonały pomysł na wykorzystanie resztki śledzi, które pozostały w lodówce! Rozetrzyj je na gładką pastę, dodaj pokrojonego w drobną kosteczkę konserwowego ogórka i cebulę. Do masy dodaj również 2-3 ugotowane na twardo i drobno pokrojone jajka. Dopraw całość do smaku solą i pieprzem, połącz z łyżką majonezu.
Śledzie w oleju świetnie smakują solo albo podane z wybranymi dodatkami. Równie dobrze sprawdzają się zaserwowane na co dzień albo jako przekąska podczas większych imprez. Najlepsze jest jednak to, że są nie tylko pyszne, ale też łatwe do przygotowania!

Czytaj także:
Kiszone śledzie – jak je zrobić?
Śledzie po kaszubsku
Śledzie w śmietanie
Śledzie w occie
Śledzie na wigilię
Śledzie po japońsku
Śledzie po cygańsku
Śledzie w sosie musztardowym
Śledzie po żydowsku
Śledzie z żurawiną
Śledzie z suszonymi pomidorami
Śledzie z rodzynkami

 

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

pixel