Śledzie w śmietanie – pomysł na doskonałą kolację lub... smaczny obiad!
Śledzie w śmietanie to pyszna potrawa, którą przygotujesz w zaledwie kilka minut. Jest sycąca, a jej smak polubią nawet dzieci. Co więcej, śledzie w śmietanie udadzą Ci się zawsze – z ich przyrządzeniem poradzi sobie również osoba stawiająca dopiero w kuchni pierwsze kroki. Czy wobec tego to danie ma jakieś wady? Tak – zdecydowanie za szybko znika ze stołu!
Jak przygotować najlepsze śledzie w śmietanie?
Przepis na filety śledziowe w sosie śmietanowym warto wypróbować niezależnie od tego, czy lubisz śledzie, czy nie. Jest spora szansa, że w takiej wersji zachwycą również Ciebie!
Do przygotowania potrawy, poza kilkoma łatwo dostępnymi składnikami, przyda Ci się również ostry nóż kuchenny, deska do krojenia, a także spora miska albo garnek, do którego przełożysz przygotowane śledzie. Pamiętaj też, że śledzie w śmietanie dobrze jest przygotować co najmniej 1 dzień wcześniej – zwłaszcza, gdy planujesz podać je np. na świątecznym stole.
Co będzie Ci potrzebne do przyrządzenia dania? Przygotuj:
- 500 g filetów śledziowych;
- 3 jabłka;
- 1 cebulę;
- 350 g kwaśnej śmietany (najlepiej 18%);
- pieprz, sól, liść laurowy, ziele angielskie;
- opcjonalnie (do posypania): koperek lub szczypiorek.
Przepis na śledzie w śmietanie
Do przygotowania śledzi w śmietanie równie dobrze sprawdzą się filety śledziowe z solanki, jak i zakupione w oleju. Te pierwsze będą jednak wymagały wymoczenia w zimnej wodzie przez co najmniej 1 godzinę. W tym czasie kilkukrotnie odlewaj wodę i przekładaj śledzie do świeżej. Filety śledziowe z oleju nie wymagają już moczenia – przed umieszczeniem ich w sałatce, ryby po prostu przepłucz.
Przygotowane śledzie pokrój na mniejsze kawałki i przełóż do garnka albo miski. Cebulę pokrój w drobną kostkę, a jabłka obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
Jeśli w trakcie krojenia zauważysz, że cebulą jest wyjątkowo ostra, przed dodaniem do sałatki możesz sparzyć ją wrzątkiem – dzięki temu jej smak stanie się łagodniejszy. Umieść pokrojoną cebulę na sitku i przelewaj przez chwilę wrzącą wodą. Następnie odsącz z ewentualnego nadmiaru wody i połącz ze startym jabłkiem. Dodaj śmietanę, liść laurowy, sól, pieprz oraz ziele angielskie. Wymieszaj całość i przełóż do miski ze śledziami. Jeszcze raz dokładnie wymieszaj, a jeśli trzeba – dopraw sałatkę do smaku. Smaczna przekąska jest gotowa! Przełóż śledzie w śmietanie na półmisek i podaj na stół albo przechowaj w lodówce do kolejnego dnia.
Jeśli chcesz, śledzie w śmietanie możesz też bezpośrednio przed podaniem posypać posiekanym świeżym koperkiem, szczypiorkiem lub natką pietruszki.
Z czym podawać śledzie w śmietanie?
Czy wiesz, że śledź w śmietanie może stanowić nie tylko imprezową przekąskę albo jedną z wigilijnych potraw? W niektórych domach podaje się go także jako danie obiadowe! Filety śledziowe w tej wersji najlepiej smakują w towarzystwie gorących ziemniaków gotowanych w mundurkach.
Jeśli śledzie w śmietanie planujesz zaserwować jako kolację, zamiast ziemniaków podaj je np. z ulubionym pieczywem. Przygotuj też sałatkę ze świeżych warzyw – śledź w śmietanie dobrze komponuje się ze smakiem świeżych ogórków, rzodkiewki, pomidorów albo sałaty.
Śledzie w śmietanie, które staną się przekąską podczas spotkania ze znajomymi albo rodzinnego przyjęcia warto podać jeszcze inaczej – na jabłkach! Duże, słodkie jabłko pokrój w grubsze plastry. Oprósz przyprawą korzenną albo cynamonem (wystarczy 1 łyżka) i podsmaż na złoty kolor. Ułóż na półmisku, a na wierzch wyłóż śledzie w śmietanie.
Sposoby na urozmaicenie podstawowego przepisu
Tradycyjnie przyrządzony śledź w śmietanie nie nudzi się nigdy! Jeśli jednak lubisz kuchenne eksperymenty i masz ochotę nieco odmienić smak klasycznie przygotowanej potrawy, dodaj do niej np. łyżeczkę tartego chrzanu. W ten sposób wyostrzysz smak śledzi. Świetnym pomysłem będzie także połączenie śmietany pół na pół z majonezem.
Do śledzi w śmietanie warto dodać także 2-3 ogórki konserwowe albo kilka marynowanych grzybków. Niektórzy sałatkę doprawiają również sokiem z cytryny, świeżo mielonym pieprzem albo natką pietruszki.
Jeśli nie przepadasz za smakiem jabłek, śledzia w śmietanie przyrządź z dodatkiem kukurydzy, kiszonych ogórków oraz odrobiny musztardy. Uzyskasz nieco bardziej wyrazisty smak niż przy tradycyjnej wersji tej pysznej potrawy.
Oryginalnego smaku danie nabierze również wtedy, gdy do sosu śmietanowego poza cebulą i jabłkiem dodasz ugotowaną marchewkę. Wystarczą 1-2 marchewki pokrojone w bardzo drobną kostkę (jeśli chcesz, zetrzyj je na tarce o grubych oczkach, jak jabłko).
Bardzo ciekawym pomysłem jest wreszcie podanie śledzi w śmietanie w wersji z... serem feta! W tym przypadku pomiń w przepisie cebulę i jabłko. Śmietanę wymieszaj za to z serem feta, 3-4 ząbkami czosnku oraz odrobiną cukru. Tak przygotowanym sosem zalej pokrojone filety śledziowe.
Śledź w śmietanie, zarówno w klasycznej, jak i nieco odmienionej wersji to danie, które swoim smakiem zachwyca nawet domowych niejadków. Warto więc wprowadzić je do swojego menu – na pewno zniknie ze stołu jeszcze szybciej, niż zostało przygotowane!
Czytaj także:
Kiszone śledzie – jak je zrobić?
Śledzie w oleju
Śledzie w occie
Śledzie na wigilię
Śledzie po japońsku
Śledzie po cygańsku
Śledzie w sosie musztardowym
Śledzie po żydowsku
Śledzie z żurawiną
Śledzie z suszonymi pomidorami
Śledzie z rodzynkami
Śledzie po kaszubsku