Śledzie z rodzynkami - nieoczywiste połączenie, które zaskoczy Twoich gości
Pyszne śledzie z rodzynkami (zwane też śledziami po sułtańsku) bardzo często serwowane są jako jedna z potraw na wigilijnym stole. Idealnie sprawdzą się jednak również przy wielu innych okazjach. Koniecznie podaj je np. podczas organizowanego w domu przyjęcia albo po prostu wtedy, gdy chcesz zaskoczyć bliskich wyjątkową przekąską!
Śledzie z rodzynkami - składniki
Najbardziej znana wersja śledzi z rodzynkami przyrządzana jest z dodatkiem sosu pomidorowego. Do przygotowania sałatki potrzebne będzie:
- 500 g filetów śledziowych;
- 2-3 łyżki octu spirytusowego;
- 85 g rodzynek;
- 2 cebule;
- 1/2 szklanki oleju (słonecznikowego albo rzepakowego);
- szklanka przecieru pomidorowego (albo passaty pomidorowej);
- przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz.
Śledzie z rodzynkami będą równie smaczne niezależnie od tego, czy sięgniesz po filety śledziowe z solanki, czy też z oleju. Te drugie wystarczy opłukać pod bieżącą, zimną wodą, wytrzeć ręcznikiem papierowym, a potem pokroić na mniejsze kawałki. Śledzie z solanki przed wykorzystaniem w sałatce konieczne trzeba minimum 30 minut moczyć w zimnej wodzie. Po tym czasie odkrój kawałek śledzia i sprawdź, czy wciąż nie jest zbyt słony. Jeśli nie - możesz przygotowywać śledzie po sułtańsku!
Śledzie z rodzynkami - przepis, który zawsze się sprawdza
Weź nieduży garnek, przełóż do niego pokrojone śledzie i zalej octem. Przemieszaj i odstaw na 30 minut. W tym czasie warto też przygotować rodzynki: zalać je wrzącą wodą na 30 minut.
Kiedy filety śledziowe i rodzynki się namaczają, sięgnij po ostry nóż kuchenny i pokrój cebule na półplasterki albo piórka. Świetnie w tym celu sprawdza się większa deska do krojenia, na której wygodnie pomieścisz warzywa!
Pokrojoną cebulę podsmaż na 2 łyżkach oleju. Kiedy będzie szklista, dodaj do niej przyprawy i smaż jeszcze 1 minutę. Wyłóż na patelnię koncentrat pomidorowy, zamieszaj, by połączyć składniki i duś na małym ogniu 2-3 minuty. Po tym czasie dorzuć odcedzone rodzynki. Przemieszaj i duś jeszcze 2 minuty. Zdejmij garnek z zalewą z palnika i zaczekaj aż przestygnie. Teraz naprzemiennie układaj w słoiku warstwę śledzi i sosu. Zakręć i włóż do lodówki na 2 dni.
Śledzie z rodzynkami możesz też od razu po przygotowaniu przełożyć na półmisek i podawać. Nawet w tej sytuacji warto jednak choć 30-40 minut schłodzić je w lodówce.
Śledzie z rodzynkami na słodko
Chcesz przygotować śledzie po sułtańsku w nieco inny sposób? W takim razie sięgnij po nieoczywiste dodatki. Wystarczy już np. 1 łyżka miodu albo 30-40 g żurawiny! Pamiętaj jedynie, by miód dodawać do lekko przestudzonej zalewy - dzięki temu nie utraci swych zdrowotnych właściwości.
Pyszne śledziki z rodzynkami powstaną także, jeśli połączysz je z orzechami włoskimi albo... owocami. Szczególnie dobrze ze smakiem śledzi łączy się posmak granatu lub ananasa. Sposób przygotowania takich śledzi jest jednak nieco inny niż klasycznych śledzi po sułtańsku - choć początek bywa podobny. Tutaj również należy rodzynki zalać wrzącą wodą, a śledzie opłukać (lub, jeśli są to śledzie z solanki - wymoczyć). Następnie przygotuj sos z drobno posikanej cebulki, rozkruszonych orzechów włoskich, oleju i musztardy. Całość wymieszaj, a potem połącz z rodzynkami i śledziami. Do sałatki możesz dodać granat. Na koniec sałatkę odstaw do lodówki na co najmniej 24 godziny.
Jeśli z kolei planujesz wykorzystać ananasa, wypróbuj przepis z dodatkiem cebuli oraz ogórków konserwowych. Pokrój warzywa w kosteczkę i układaj w misce warstwowo: śledzie, cebulę z ogórkami, a na koniec - cząstki ananasa. Posyp rodzynkami i zalej całość olejem. Odstaw na 2 dni do lodówki.
Jak długo przechowywać śledzie z rodzynkami?
Jeśli masz ochotę, śledzie z rodzynkami i cebulką możesz zjeść od razu po przygotowaniu. Jednak (tak jak w przypadku innych sałatek śledziowych), warto jest uzbroić się w cierpliwość i odstawić śledzie na 1-2 dni do lodówki. Dzięki temu smaki idealnie połączą się, a Twoja sałatka będzie jeszcze pyszniejsza!
Jak długo możesz przechowywać w lodówce tak przyrządzone śledzie? Przechowywane w szczelnie zamkniętym słoiku lub misce, będą nadawały się do zjedzenia przez co najmniej 7-10 dni! Po otwarciu lepiej zużyć je szybciej i zjeść w czasie 3-4 dni.
Śledzie z rodzynkami - propozycje podania
Jak podawać sałatkę śledziową z rodzynkami? Śledzie będą świetnie smakowały w towarzystwie chrupiącego, pełnoziarnistego pieczywa. Możesz zaserwować je także z kiszonymi ogórkami, marynowanymi grzybkami albo surówką z rzodkiewki, pomidorów i szczypiorku. Każde z tych połączeń świetnie sprawdzi się zarówno jako szybka kolacja, jak i jedno z dań przygotowanych na większą okazję.
Śledzie z rodzynkami - zarówno w klasycznej wersji ("po sułtańsku"), jak i doprawione oryginalnymi dodatkami smakują wyśmienicie. Jeśli więc nie znasz jeszcze tego przepisu, ale należysz do miłośników ryb, koniecznie go wypróbuj. Być może odkryjesz nowy sposób na ulubioną przekąskę?
Czytaj także:
Kiszone śledzie – jak je zrobić?
Śledzie po kaszubsku
Śledzie w śmietanie
Śledzie w oleju
Śledzie na wigilię
Śledzie po japońsku
Śledzie po cygańsku
Śledzie w sosie musztardowym
Śledzie po żydowsku
Śledzie z żurawiną
Śledzie z suszonymi pomidorami
Śledzie w occie