Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sos duński

2023-07-14
Sos duński

Wbrew swojej nazwie sos duński najbardziej rozpoznawalny jest w kuchni francuskiej. Wykorzystuje się go dokładnie tak samo, jak lepiej znany w Polsce sos tatarski – do podawanych na zimno mięs, jaj oraz dań rybnych. Chciałbyś spróbować, jak smakuje? Możesz wybrać wersję ze sklepowej półki albo przygotować sos duński we własnej kuchni!

sos duński

Czym jest sos duński i jak go przygotować? Garść podstawowych informacji

Jak powstaje sos duński? Bazę stanowi zawsze połączenie musztardy i majonezu. Następnie do sosu dodawane są przyprawy: curry oraz koperek, pietruszka, szczypiorek i estragon. Tradycyjnym dodatkiem jest także mało znana w Polsce trybula, która wpływa na aromat sosu duńskiego. Co to takiego? Trybula jest rośliną z rodziny selerowatych – do sosu dodawana jest jej drobno posiekana natka.
Z czego jeszcze składa się duński sos? Warto, aby pojawiły się w nim korniszony i kapary. We Francji całość doprawiana bywa także kilkoma kroplami esencji z sardeli – jeśli jednak obawiasz się tego dodatku, możesz go pominąć.
Warto wiedzieć również, że istnieje inne określenie na sos duński – remoulada, ewentualnie remulada. Słowo to wywodzi się właśnie z języka francuskiego.
Jak zrobić sos duński w domu? Zaraz podpowiemy!

Przepis na domową remuladę - prosty i smaczny

Jak zrobić sos duński? Przepis nie jest skomplikowany. Przygotuj ostry nóż oraz deskę do krojenia. Przyda Ci się też salaterka do przełożenia gotowego sosu, a jeśli przyrządzasz większą jego ilość – rondel lub garnek, w którym wygodnie wymieszasz składniki.
Przepis na sos duński zakłada wykorzystanie:

  • 6 łyżek majonezu (albo po 3 łyżki majonezu i jogurtu greckiego);
  • 1-2 cebulek szalotek;
  • 3 łyżeczek curry;
  • 3 łyżeczek musztardy dijon;
  • po 1 łyżeczce koperku, natki pietruszki i estragonu;
  • 2 małych korniszonów;
  • soli, pieprzu;
  • opcjonalnie: kaparów.

Połącz płynne składniki z przyprawami i dokładnie wymieszaj (najlepiej sprawdzi się w tym celu trzepaczka). Korniszony, szalotkę oraz kapary (jeśli ich używasz) posiekaj drobno i dodaj do sosu. Całość jeszcze raz dokładnie wymieszaj. Sos duński (remoulada) będzie gotowy do podania po schłodzeniu w lodówce.

Wyjątkowy smak sosu duńskiego - z czym można go podawać?

Chcesz wzbogacić smak przyrządzonego sosu duńskiego? W starszych wersjach przepisów dodawano do niego także… drobno posiekane jaja ugotowane na twardo! Dzięki temu zmieniał się nie tylko smak, ale przede wszystkim konsystencja sosu duńskiego. Jak smakuje w takim wydaniu? Jajka sprawiają, że sos staje się nieco łagodniejszy, bardziej więc odpowiedni np. dla dzieci.
Z czym podawać remouladę (sos duński)? Poza wspomnianymi już daniami na zimno, sos duński wykorzystasz także do potraw z grilla. Łącz go z grillowanym kurczakiem, rybami lub warzywami. Dodatek ten świetnie pasuje także do wielu sałatek: już 1 łyżka wzbogaci ich klasyczny smak!
Sos duński z powodzeniem sprawdzi się wreszcie zaserwowany z pasztetami, frytkami albo po prostu – kanapkami.

Sos duński jest uniwersalnym dodatkiem, który wykorzystasz przy wielu okazjach. Serwuj go zarówno podczas większych przyjęć, jak i na co dzień, gdy chcesz podkręcić nieco smak tradycyjnych dań. Jego łagodny smak pokochają nawet najmłodsi!

Czytaj także:
Sos carbonara
Sos rybny
Sos meksykański
Sos tysiąca wysp
Sos balsamiczny
Sos szpinakowy
Sos hoisin
Sos amerykański
Sos myśliwski
Sos belgijski
Sos ostrygowy
Sos curry

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel