Sos myśliwski
Jesienne smaki na talerzu w najlepszym wydaniu? To z pewnością aromatyczny sos myśliwski! Ten gęsty dodatek do potraw zachwyci Twoich domowników oraz zaproszonych gości. Jesteśmy niemal pewni, że żaden z nich nie będzie w stanie oprzeć się przygotowanej przez Ciebie uczcie!
Wykwintny przepis na domowy sos myśliwski - składniki i wykonanie
Jak przygotować tradycyjny sos myśliwski? To danie najlepiej smakuje ze świeżymi grzybami leśnymi! Jeśli jednak ich nie masz, w przepisie na sos myśliwski równie dobrze możesz wykorzystać grzyby mrożone (w ostateczności suszone). Mrożone grzyby wyjmij odpowiednio wcześniej, by samoczynnie się rozmroziły. Suszone namocz (najlepiej na noc). Do przyrządzenia sosu potrzebne będą ponadto:
- 1 szklanka domowego bulionu (lub bulionu z koncentratu);
- 2 ogórki kiszone;
- 1 cebula;
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego;
- 1 łyżka musztardy;
- 50 g boczku;
- 20 g grzybów;
- 1 łyżka oleju lub oliwy;
- 1 łyżka mąki pszennej;
- sól i pieprz do smaku.
Jak przyrządzić sos myśliwski? Przepis nie jest trudny, ale przygotowanie sosu zajmie Ci trochę czasu. Zacznij od ugotowania grzybów (potrwa to ok. 1 godz.). Następnie odcedź je (nie wylewaj wody!), weź ostry nóż i pokrój grzyby. W dużym garnku – może być też rondel – rozgrzej olej, dodaj pokrojoną w piórka cebulę i zaczekaj, aż się zeszkli. Dodaj mąkę i rozprowadź na patelni. Zalej całość bulionem, dodaj koncentrat pomidorowy, wodę z gotowania grzybów i grzyby. Zagotuj sos. W międzyczasie przyda Ci się duża deska do krojenia. Pokrój na niej ogórki i boczek i dodaj do gotującego się sosu. Dopraw do smaku solą, pieprzem oraz musztardą i gotuj jeszcze ok. 15 minut, aż sos się zredukuje i zgęstnieje.
Naszym zdaniem w ten sposób przyrządzisz najlepszy sos myśliwski. Przepisy mogą jednak nieco różnić się między sobą zależnie od preferencji smakowych kucharzy.
Jak przygotować sos myśliwski? Nie bój się modyfikować klasyki!
Jak zrobić sos myśliwski, kiedy Ci się spieszy? Warto nieco zmodyfikować przepis i zamiast leśnych grzybów postawić na pieczarki. Nie musisz ich wcześniej gotować! Pieczarki dodaj do garnka razem z cebulą. Zamiast wywaru z gotowania grzybów, do sosu dolej wówczas więcej wody lub bulionu.
Prawdziwy sos myśliwski przygotowywany jest z dodatkiem boczku. Chcesz przyrządzić nieco mniej kaloryczną wersję? Zastąp boczek kiełbasą! Pamiętaj też, że do mieszania sosu najlepiej nadaje się silikonowa łyżka – nie zniszczy Twoich garnków i patelni.
Zależy Ci, aby powstał naprawdę kremowy, jedwabiście gładki sos myśliwski? Jak zrobić idealną konsystencję? Tajemnica to… trzepaczka do mieszania sosu! Dzięki niej łatwiej będzie Ci rozprowadzić mąkę, a potem dokładnie ją wymieszać!
Kreatywne zastosowania sosu myśliwskiego w kuchni. Z jakimi daniami smakuje najlepiej?
Gęsty, aromatyczny sos z grzybami najczęściej podawany bywa z pieczenią albo gulaszem. Jednak sos myśliwski z mięsem to niejedyna opcja! Możesz podać go także w wersji wege, np. z kluskami śląskimi albo kopytkami! Sos myśliwski z grzybami świetnie pasuje też do placków po węgiersku!
W niektórych regionach serwuje się sos myśliwski do pyz (zarówno takich z mięsem, jak i bez nadzienia). To kolejna ciekawa opcja na wykorzystanie tego dania.
Niektórzy lubią także podjadać sos myśliwski z… pieczywem! Wystarczy świeży chleb lub bułka i salaterka pełna pysznego sosu – uczta gotowa!
Gęsty sos z grzybami to pyszne, rozgrzewające danie, które przywodzi na myśl późną jesień. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem sosu myśliwskiego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na Twoim talerzu pojawiał się znacznie częściej – również o innych porach roku! Wykorzystaj mrożone albo suszone grzyby i ciesz się smakiem ulubionego dania zawsze, gdy przyjdzie Ci na to ochota!
Czytaj także:
Sos carbonara
Sos rybny
Sos meksykański
Sos duński
Sos tysiąca wysp
Sos balsamiczny
Sos szpinakowy
Sos hoisin
Sos amerykański
Sos belgijski
Sos ostrygowy
Sos curry