Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Chłopski garnek – jak przygotować tę potrawę?

2023-02-22
Chłopski garnek – jak przygotować tę potrawę?

Chłopski garnek to danie jednogarnkowe, którego przygotowanie nie zajmie Ci zbyt dużo czasu. Potrawa jest przy tym bardzo sycąca i po prostu pyszna. Na pewno pokochają ją wszyscy Twoi domownicy! Co więcej, jeśli tylko lekko zmodyfikujesz podstawowy przepis, możesz uzyskać zbilansowany, zdrowy posiłek, odpowiedni nawet dla osób na diecie redukcyjnej.

chłopski garnek

Jak zrobić chłopski garnek? Przygotuj potrzebne akcesoria

Zanim zabierzesz się do pracy, przygotuj akcesoria niezbędne do gotowania. Przyda Ci się duży garnek, ostry nóż, deska do krojenia oraz obieraczka do warzyw. Jeśli przygotowujesz wersję dania z mięsem mielonym (np. z łopatki lub szynki) i nie masz zbyt wiele doświadczenia w kuchni, warto mieć pod ręką również patelnię do podsmażenia mięsa. Jeśli wolisz, mięso możesz podsmażyć też od razu w garnku!
Do przygotowania dania świetnie sprawdzą się klasyczne garnki emaliowane, których powłoka uważana jest za jedną z najzdrowszych. Potrawę (nazywaną czasem gęstą zupą „chłopski garnek”) można również oczywiście przyrządzić w dowolnym innym naczyniu - nawet rondlu lub wysokiej patelni.

Chłopski garnek – klasyczny przepis

Istnieje wiele przepisów na chłopski garnek. Jak zrobić jego najbardziej podstawową wersję (czyli chłopski garnek z kiełbasą)? Do przygotowania 4 porcji dania, potrzebne będą takie składniki jak:

  • 300 g boczku surowego lub wędzonego,
  • 300-400 g kiełbasy (może to być kiełbasa śląska, podsuszana, żywiecka),
  • 500 g ziemniaków,
  • 2-3 średnie marchewki,
  • 1 duża cebula,
  • żółta lub czerwona papryka,
  • 2 ząbki czosnku,
  • małe opakowanie koncentratu pomidorowego,
  • 1,5 szklanki wody lub bulionu warzywnego (może być bulion przygotowany z koncentratu),
  • sól, pieprz, ostra i słodka papryka, majeranek,
  • olej lub oliwa z oliwek.

Od czego zacząć? Posiekaj drobno cebulę, a czosnek przeciśnij przez praskę. Do garnka wlej 4-5 łyżek oleju i podsmażaj cebulę z czosnkiem, aż cebula będzie szklista. W międzyczasie pokrój boczek oraz kiełbasę i dodaj je do garnka. Podsmażaj przez kilka kolejnych minut, aż kiełbasa ładnie się zrumieni.
W tym czasie przygotuj pozostałe warzywa. Umyj i pokrój w kostkę paprykę oraz ziemniaki, marchewkę z kolei pokrój w plastry. Dodaj warzywa do garnka, zalej bulionem i wsyp przyprawy. Zamieszaj (przyda s łopatka kuchenna), a potem duś całość pod przykryciem ok. 20 minut. Po tym czasie sprawdź, czy warzywa są miękkie. Jeśli nie, duś jeszcze kilka minut. Jeśli ziemniaki i marchew będą miękkie, uzupełnij garnek o koncentrat pomidorowy (wystarczą 3-4 łyżki). Zagotuj danie i, jeśli trzeba, dopraw do smaku solą i pieprzem. Gotowe danie możesz podać od razu po przygotowaniu albo przechowywać w lodówce ok. 2-3 dni.

Chłopski garnek z kapustą i inne modyfikacje podstawowego przepisu

Czy wiesz, że chłopski garnek z ziemniakami i kiełbasą możesz dowolnie urozmaicać? To danie równie dobrze smakuje podane np. z kapustą. Wiosną i latem chłopski garnek z kapustą i ziemniakami przygotuj ze świeżą, surową kapustą. Zimą warto z kolei postawić na kapustę kiszoną. Jak wówczas przygotować garnek chłopski? Przepis zmienia się o tyle, że kapustę dodajesz do dania w tym samym czasie, co kiełbasę i boczek.
Popularną odmianą pysznego dania jest także chłopski garnek z pieczarkami. Grzyby również dodaje się na etapie wrzucania do garnka kiełbasy i boczku.
Inna wariacja to wreszcie chłopski garnek z cukinią albo czerwoną fasolą. Cukinię dodaj tak jak wspomniane wcześniej składniki, na etapie dodawania do potrawy kiełbasy. Fasolę z puszki wrzuć z kolei dopiero pod koniec, razem z koncentratem pomidorowym.
Jak jeszcze można zmienić przepis na chłopski garnek? Okazuje się, że wcale nie musisz używać ziemniaków! Równie dobrze smakuje również chłopski garnek z makaronem. Wybierasz tę wersję dania? W takim razie w przepisie podstawowym pomiń ziemniaki! Zamiast nich, na 10 minut przed końcem gotowania dodaj do potrawy makaron. Pamiętaj jednak, że danie z makaronem najlepiej zjeść od razu po jego przyrządzeniu. Pozostawiony na dłużej w garnku makaron zmięknie i przemieni się w nieestetyczną breję. Jeśli planujesz pozostawić danie na drugi dzień, nie dodawaj makaronu bezpośrednio do garnka z potrawą, ale ugotuj go osobno, tuż przed podaniem (choć wtedy trudno już nazwać chłopski garnek daniem jednogarnkowym).

Przepis na chłopski garnek z łopatki

Co powiesz na kolejną zmianę przepisu - chłopski garnek z mięsem mielonym zamiast kiełbasy i boczku? Użyj gotowego mięsa mielonego albo przygotuj ostry nóż kuchenny, pokrój spory kawałek mięsa (ok. 700 g) na mniejsze części i zmiel samodzielnie. Jak dalej postępować, aby zrobić chłopski garnek? Przepis domowy zmienia się o tyle, że zaczynasz od podsmażenia mięsa - w garnku lub na patelni. Potem dodajesz do niego wszystkie warzywa, zalewasz bulionem (1,5 szklanki) z koncentratem pomidorowym i dusisz ok. 1 godziny.
Co jakiś czas sprawdzaj, czy woda się nie wygotowała, a jeśli tak – dolej odrobinę. Na koniec dopraw potrawę do smaku. Twój chłopski garnek z mięsem jest gotowy!

Chłopski garnek - przepis na zdrową wersję

Przepis na chłopski garnek z kapustą, cukinią, pieczarkami albo w tradycyjnej wersji można zmodyfikować również tak, aby smakiem dania cieszyły się osoby na diecie. Jak? Wybierz podstawowy przepis, ale zrezygnuj z boczku. Kiełbasę śląską zamień na drobiową albo zastąp ją kostką tofu (w ten sposób zmienisz chłopski garnek na danie idealne nawet dla wegetarian). I gotowe! Danie zawiera bardzo dużo warzyw, więc wcale nie jest tak kaloryczne, jak się wydaje.
Czy potrawa w wersji bardziej fit może zawierać ziemniaki? Jak najbardziej – niech pozostaną one w Twoim chłopskim garnku! Składniki takie jak ziemniaki szybko zaspokajają głód, a w wersji gotowanej są niskokaloryczne. Nie ma więc sensu zupełnie z nich rezygnować, jeśli danie ma być zdrowe i dobrze zbilansowane.

Chłopski garnek to pyszna potrawa, która świetnie smakuje przez cały rok. I nigdy się nie nudzi -  możesz przecież dowolnie zmieniać zastosowane składniki. Ogromną jej zaletą jest również fakt, że przygotujesz ją w jednym naczyniu – ograniczysz więc do minimum konieczność zmywania! Czego można chcieć więcej?!

Czytaj także:

Jak wyczyścić przypalony garnek?
Przepis na żeberka duszone w garnku
Chleb z garnka – jak go zrobić?
Wszystko, co musisz wiedzieć o garnkach emaliowanych
Garnek rzymski – co to takiego? 
Garnek na ognisko – który się sprawdzi?
Garnek kamionkowy – wady i zalety 
Garnki szklane – co warto o nich wiedzieć?
Pieczonki – co to za danie i jak się je robi?

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel