Kasza kuskus idealnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu lub śniadania dla zabieganych – przygotujesz ją w dosłownie 5 minut! Kuskus szybko Cię nasyci, dostarczy też cennych składników odżywczych: potasu, sodu i wapnia. Sprawdź, jak przygotować kaszę kuskus i z czym smakuje najlepiej!
Kasza pęczak, inaczej zwana kaszą wiejską, to rozdrobniona, niepolerowana kasza jęczmienna. W polskiej kuchni stosowana jest przede wszystkim jako dodatek do zup, a zwłaszcza – krupniku. Pęczak wykorzystasz jednak także do przyrządzania wielu innych pysznych dań!
Pęczak, kasza mazurska, perłowa, wiejska – wszystkie te nazwy łączy jedno – tak naprawdę odnoszą się do kaszy jęczmiennej! Niegdyś królowała ona na polskich stołach, dziś pojawia się na nich bardzo rzadko, najczęściej jako dodatek do krupniku. A szkoda, bo kasza jęczmienna zawiera wiele cennych składników odżywczych!
Kasza bulgur powstaje z ugotowanych, a potem dobrze wysuszonych ziaren pszenicy. Najczęściej wykorzystywana jest w kuchni tureckiej oraz kuchniach Bliskiego Wschodu. Aczkolwiek nie tylko. Kaszę bulgur dodasz także do dań wywodzących się z kuchni śródziemnomorskiej.
Kasza jaglana często nazywana jest królową wśród kasz. I nie bez powodu! To właśnie w tej kaszy znajdziesz ogromne bogactwo cennych składników odżywczych – zarówno witamin, jak i minerałów. Najlepsze jest jednak to, że kaszę jaglaną wykorzystasz do wielu dań: wytrawnych i słodkich, na ciepło i na zimno, podawanych jako dowolny typ posiłku.
Grzaniec galicyjski to tradycyjny, niemiecki sposób na rozgrzanie się w chłodne wieczory. Ty również chciałbyś z niego skorzystać? W takim razie przygotuj kieliszki i kilka składników. A potem zależnie od upodobań postaw na wersję z alkoholem lub bez.
Andrzejki, czyli wieczór wróżb, podczas którego możesz uchylić nieco rąbka tajemnicy i poznać swoją przyszłość to tradycja sięgająca co najmniej XVI wieku! Warto dalej ją kultywować. Zaproś więc przyjaciół, zbierz dzieciaki i razem wylewajcie wosk albo za pomocą skórki od jabłka sprawdźcie imię swojego ukochanego. Oczywiście to wszystko przy stole pełnym pysznych przekąsek!
Faworki to chrupiące, lekkie ciastka, którym nie sposób się oprzeć! Tradycyjnie podaje się je w okresie karnawału oraz jako przysmak na tłusty czwartek. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować je również o dowolnej innej porze roku. Zwłaszcza gdy poznasz przepis na idealną wersję – chrupiącą, a następnie rozpływającą się w ustach!
Co podać jako przekąskę podczas przyjęcia, jako podwieczorek w rodzinnym gronie, smakołyk do kawy albo pyszne, eleganckie śniadanie? W każdej z tych sytuacji sprawdzą się domowe rogaliki! Przygotuj ulubiony typ ciasta,